Bizim Türkiye dergisinin halk edebiyatı açısından önemi ve değeri üzerine bir inceleme
A study on the importance and the value of the periodical 'our Turkey'in terms of folk literature
- Tez No: 209524
- Danışmanlar: PROF.DR. PAKİZE AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bir milletin hayatını, asil yapan sey, hiç de ilim ve sanat değildir. Zelil surette yasadıktan sonra ilim ve sanatın ne kıymeti vardır? Ruh asaleti basta gelir ve ruh asaleti kendisini fikir halinde değil hareket halinde gösterir. Çokları aydınlığı bir mesuliyet artması olarak değil, daha fazla menfaat koparmak için bir ruhsat telakki etmektedir. Türkiye'de okur-yazarların memlekete karsı davranıs tarzı umumiyetle iyi ve dürüst değildir. Bu memleketin tek köyünü görmemis, tek derdi üzerinde durmamıs, asıl mühimi köyü görmek ve bu derdi anlamak ihtiyacını duymamıs olanlar, vakitlerini öldürmek için okudukları ecnebi kitaplardan bizim köyümüzün derdine çareler tavsiye etmislerdir. Köy ve köylü problemi birçok meçhullü ve çözülmesi pek kolay olmayan bir muadeleye benzemektedir. Onun midesinden, kesesinden, elbisesinden, esyasından ve mahdut günlük itiyatlarından bir sey anlasılamaz. Köyün çok karısık hayatı, sekli ve köylünün muğlâk dünya bezmine ait mahdut müsahedelerle, umumi kıyaslarla ve hele romantik intibalarla izaha asla mütehammil değildir. Biz bu davada yalnız mütehassıs ve ilim adamlarımızı değil bütün düsünen, ıstırap duyan, köyü tanıyan ve seven insanlarımızı bu bakir mevzua eğilmeğe davet ediyoruz. Siyasi mecmua memleket realitesini, siyasi hadiseleri ele alarak hüküm verecek iddialar ileri sürecek olan bir mecmua demektir. Hadiseler üzerindeki hüküm ve iddialar bir görüs içinde belirir. Bu görüsler de belki bir zihniyet ve inanılmıs kıymetlerden hadiseler üzerine tutulmus ısık huzmeleri gibidir. Hadiseler bu ısıkla görülecektir. Dergi Türk cemiyetini iliklerine kadar saran büyük fikir ve politika cereyanlarının karsısında mümkün olduğu kadar tarafsız ve objektif, fakat daima memleket menfaat ve gerçeklerini en önde tutan bir zihniyetle hareket etmeği amaç bilmistir. Bizim Türkiye dergisinin yazılarını, ?köy ve köylü yasamındaki zorluklar, milli hayatımızın nasıl olması gerektiği, siyasi ve sosyal hadisler, eğitim sistemimizin aksaklıkları, ekonomik durumumuz hakkındaki bilgiler? olusturmaktadır. Bu yazılar ısığı altında o dönemin panoraması ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
What makes the of a nation noble is not science or art at all.Of what value are science and art if people live low lives? Nobility of the souls comes first and this nobility of souls manifests itself not in the form of ideas but in the form of conduct of behaviors.Many people regard intellectualism not as an increase in responsibilities but as a license to make more benefit. Conducts of intellectuals in Turkey against their country is generally not kind and honestly. Ones who didn?t see a single village of this country, who didn?t think over a single problem of villages, and more importantly, who didn?t feel the need for seeing the village and understanding this problem, recomended remedies to the problems of our villager from the books of foreigners which they read to kill their time.The problem of village and villager resembles an expression with multiple variables which is not easy to figure out. Nothing can be understood from their bellies, purses, clothes, belongings and limited daily habits. Extremely complex life in the village can not endure the limited explanations with limited observations of the form of the life in the village and the obscure earthly manners of the villagers, common comparisons, and above all, romantic impressions. We hereby invite not only our experts and scientists but also anyone who thinks, suffers, knows and loves villages to think over this untouched issue.Political magazine means a magazine which will suggest claims that will render judgment by considering the realities of the country and political events. Jugments and claims about events ocur in opinions. These opinions may be like beams of light of a mentality and esteemed values illuminated over events. Events will be considered under this light.The magazine aims at conducting to a mentality which is neutral and objective as much as possible against powerful ideas and political movements embracing the Turkish society deep in its bones but which always considers the benefits and realities of the country in the first place. Articles in ?Our Turkey? magazine consists of articles on ?the village and the difficulties of the village life, how our national life should be, political and social events, impediments to our educational system, information on our economical condition?. We put the panorama of that period forward in the light of these articles.