2006-2007 eğitim-öğretim yılı İnönü Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü birinci sınıf erkek öğrencilerin motor performans ve morfolojik özelliklerinin incelenmesi.
2006-2007 academic year at İnönü University, Education Faculty,Physicial Education and Sport Department, the motor performance and morphology peculiarity research of first year man students.
  1. Tez No: 209608
  2. Yazar: ÖZGÜR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELAL TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmanın amacı; 2006-2007 Egitim-Ögretim Yılı nönü Üniversitesi, Egitim Fakültesi, Beden Egitimi ve Spor Bölümü Birinci Sınıf Erkek Ögrencilerin Motor Performans ve Morfolojik Özelliklerinin ncelenmesidir. Çalısmada Beden Egitimi ve Spor Bölümü birinci sınıfta okuyan 22 erkek ögrencinin tamamının motor performansları ve morfolojik özellikleri incelenmistir. Motor performans ve morfolojik özellikleri kapsayan toplam 27 degisken test edildi ve ölçümleri yapılarak hesaplanmıstır. Buna göre ögrencilerin motor performans özelliklerinin belirlenmesi için 20 m. sürat, pençe kuvveti ve sıçrama testi uygulandı. Morfolojik özelliklerinin belirlenmesi için de fiziksel testler, yag ölçüm testleri, çevre, genislik ve uzunluk ölçümleri ile proporsiyonel özellikleri incelenmistir. Arastırma neticesinde morfolojik özellikler bakımından denekler somatotip üçgende çogunlukla dengeli mezomorf kısmında toplanmıslardır. Bu kısım, sporcu olanların özelliklerini yansıtmaktadır. Ancak, morfolojik özellikler bakımından sporculuk özelligi tasımayan deneklere de rastlanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research paper is;as part of the 2006-2007 academic year at nönü Üniversity, Education Faculty,Physicial Education and Sport department, the first year student did work research into motor performance and morphology 22 first year male student took part in the study. In total 27 different test were carried out that demonstrated motor performance and morphology.The results were recorded and collated.The test motor performance included a 20 metre speed test,grip strength test and jump test.For morphology the tests included Physicial test,as well as body fat,,width, length and proportion measure ments. At the result of research, nominees espacially come into part of balanced mezomorf in somatotip triangle, in case of morfolojik specialities.This part shows the sportsmen specialities.But the nominees which has no sportsmen specialities are met in case of morfolojik specialities