Küreselleşme ve büyük ortadoğu projesi
Globalization and greater middle east initiative
- Tez No: 209629
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNİYE CANBAY TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Soğuk Savaş döneminin sona ermesiyle birlikte, uluslararası sistem, henüz tamamlanmamış olan değişim süreci içine girmiştir. Değişimin nasıl sonuçlanacağını tam olarak kestirebilmek için, zamanın henüz erken olduğu bir dönemde bulunmaktayız. Ancak, bazı eğilimler şimdiden açıklık kazanmaya başlamıştır. Bu eğilimlerden birincisi küreselleşmedir. Küreselleşme, ülkeler arasındaki iktisadi, siyasi, sosyal ilişkileri ve ideolojik ayırımlara dayalı kutuplaşmaların çözülmesini içermektedir. Bu olgulara farklı görünmelerine rağmen birbirleriyle bağlantılıdırlar. Soğuk Savaş sonrası dönemde küresel ölçekli statik dengenin dağılması ile birlikte, çift kutuplu jeopolitik bölünmenin yerini kıta ölçekli ve kıtalar arası bloklaşmalar almıştır. Bu çerçevede, Ortadoğu bölgesi, siyasi, kültürel ve ekonomik alanlarda, Amerika tarafından, sömürü isteği çerçevesinde yapılandırılmaya çalışılmaktadır. Ortadoğu'ya odaklanan Amerika, benzer şekilde, bu bölgeyi sömürmek için ?Küreselleşme ve Büyük Ortadoğu Projesi? ile bölgede düzen arayışı içerisine girmiştir. ABD tarafından yeniden tanımlanan bu coğrafya; ABD'nin hem ekonomik sistemine, hem de güvenliğine yönelik tehditleri oluşturan faktörlerin yoğunlaştığı bir bölge olarak kabul edilmektedir. Jeopolitik konumu itibariyle, Türkiye'nin bu proje dışında kalması ve bu projeden etkilenmemesi mümkün görünmemektedir. G-8 Zirvesine Türkiye'nin `Demokratik Ortak' statüsüyle çağırılması ve Demokrasi Yardım Diyalogu Girişimi'nin eş başkanlığının verilmesi, Türkiye'nin, bu projede önemli bir rol üstleneceğinin bir göstergesi olarak yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the end of tthe Cold War, international system is in a change duration which is not incomlete yet. We are in an early period to estimate absulately how this cahange will end. But some of the affinities allready appeard. First of these affinities is globalization. Globalization includes resolution of polorization,ideological, economical and political differences between counties. This statements looks like different but they are relate with each other. After the Cold War period along with distribution of globular state balance, continental and intercontinental governing become more important instead of double polar jeopolitical separation. There by, Middle East zone worked to shape with exploriation mind by America in political, cultural and economical areas. America, to focused to Middle East at the same time, resaerches a method to make this area more regular by using ?Globalization and Greater Middle East Project? to exploit this zone. This geograph redescribed by America; accepted a zone like condensation of dangers againist its economical system and defence strategy. In spect of jeopolitical location, it is impossible to put Turkey out of this project and not effected too. The invitation of Turkey to G8 as ?Democratical Common and Giving of Democracy Help Dialog? commented Turkey will take an importand role in this project.