Türkiye'de üniversitelere ilişkin politikalar ve üniversitelerin kuruluş yeri seçimi
Higher education policies and the choice of location for universities in Turkey
- Tez No: 209635
- Danışmanlar: PROF.DR. S. KEMAL KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Üniversiteler, çağdaş yaşamın en önemli kurumlarından biri olarak toplum yaşamında ayrı bir öneme sahiptir. Yaklaşık bin yıllık tarihi boyunca üniversitelerin işlevleri ve toplum üzerindeki etkileri konusunda farklı değerlendirmeler dile getirilmiş ve bu bağlamda tartışmalar yapılmıştır. Göreli olarak daha yakın bir zamandır tartışılan bir diğer konu ise üniversitelerin ?dış? etkiye açıklığıdır. Bu yaklaşıma göre, ülkelerin içinden geçtikleri tarihi, siyasal, ekonomik, sosyo-kültürel değişim süreçleri üniversitelerin gelişimini de etkilemiş ve biçimlendirmiştir. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze üniversitelere ilişkin gelişimlerin ve bu süreçte kurulan üniversitelerin yer seçim kararlarının incelenmesi hedeflenmiştir. İlk hedefe uygun olarak siyasal iktidarın üniversitelere ilişkin yaklaşımları ülkenin içinden geçtiği siyasal dönüm noktaları dikkate alınarak incelenmiştir. İkinci olarak, üniversitelerin kuruluş yeri seçim kararlarının alınmasına ilişkin ölçütler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, öncelikle üniversite kurumuna ilişkin tarihsel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme ışığında, Türkiye'deki üniversite yasaları ülkenin geçirdiği siyasal dönüşümlere koşut olarak ele alınmış, üniversitelerin siyasal iktidarların yaklaşımlarından ne kadar etkilendiği de irdelenmeye çalışılmıştır. Kuruluş yeri seçim kararlarına ilişkin olarak ise, Cumhuriyet tarihi boyunca tarihsel sınıflandırma yapılarak, her dönemi kapsayacak bir üniversite seçilmesi yoluyla örneklem oluşturulmuştur. Dönemleri temsilen, bu üniversitelerin kuruluş yeri seçim kararları incelenmiş, bu kararların gerek meclis tutanaklarında, gerekse kentteki yerleşim yeri seçiminde nasıl alındığı; bir plan çerçevesinde mi, yoksa siyasal tercihler çerçevesinde mi biçimlendirildiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities have a distinctive importance for the society as an institution of modern life. The interaction of universities with the society has been subject to a broad range of studies. Most of these studies dealt with the influence of universities on the society. However, ?external influence? on universities have been a relatively less studied area. ?External influence? approach takes historical, political, economic and socio-cultural processes that shape universities into consideration. In this study, it has been aimed to examine the development of universities since the foundation of the Turkish Republic and the locational choice for universities during this period. First, higher education policies in Turkey have been evaluated taking political turning points into consideration. Secondly, it has been sought to identify the criteria of locational choice for universities. In light of the historical evaluation, higher education legislations of different periods were analysed and tried to establish the extent of political influence. A particular university was taken as a sample to represent locational choice criteria for each politically distinct period. Parliamentary records and planning decisions were analysed in order to identify the influence of government policies and local politics in the formation of locational choice criteria.