Okul öncesi eğitimde ana sınıfları ingilizce dersi için bir öğretim programı önerisi
An english languge curriculum design proposal for nursery classes at pre- school education
  1. Tez No: 209634
  2. Yazar: CEYLAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırma ile Türkiye'de okul öncesi eğitimde anasınıfları İngilizce dersleri için bir öğretim programı tasarısı hazırlamak amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin eğitim sistemleri incelenmiş, ülkemizde İngilizce öğretimi ile ilgili alan yazın taranmış, toplanan veriler, bir öğretim programı tasarısını oluşturacak alt problemlere yanıt olacak şekilde ifade ve analiz edilmiştir. Alt problemler sıralanırken, bir öğretim programını oluşturan amaçlar, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri ve değerlendirme bölümlerini içeren bulgular şeklinde yorumlanmıştır. Erken yaşta yabancı dil öğretiminde amaçlar, çocukların farklı kültürlere olan bakış açılarını zenginleştirmek, yabancı dil öğrenmeye olumlu tutum geliştirmelerini ve bu işi hayat boyu öğrenme düzlemine taşımalarını sağlamak olabilir. Amaç, öncelikli olarak bir yabancı dili, ana dili yetkinliğinde öğretmek değildir. Erken yaşta yabancı dil öğretiminde içeriğin ne olacağı konusuyla ilgili olarak, hali hazırda özel okulların anasınıfları İngilizce derslerinde işledikleri ders ve çalışma kitapları incelenmiş, sonuçta 10 ünitelik bir program hazırlanmıştır. İçerik; çocukların bilişsel, fiziksel, psikomotor ve dil becerileri gelişimlerine uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Erken yaşta yabancı dil öğretiminde öğrenme-öğretme süreçleri ile ilgili olarak, yabancı dil öğretimiyle ilgili olarak yazılan yöntem ve teknik yayınları incelenmiş, önerilen yöntem ve teknik örnekleri, ilgili bulgular ve yorum bölümünde anlatılmıştır. Buna göre, öğrenme öğretme süreçlerinde oyun ağırlıklı bir yaklaşım izlenmelidir Erken yaşta yabancı dil öğretiminde değerlendirme ile ilgili olarak, bu yaştaki çocukların fiziksel, duyuşsal, bilişsel, psiko-motor ve dilsel gelişim özellikleri, ilgili alan yazın taramasıyla araştırılmış, çocukların neler yapabileceğine ilişkin bilgiler sıralanmıştır. Değerlendirme, kesme, boyama, konuşma, resim yerleştirme, sesletim egzersizleri gibi etkinliklerin gözlem yoluyla değerlendirilmesiyle yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been aimed to prepare an English language curriculum outline proposal for pre-school English language classes. To achive this goal, Turkish and European Union countries? education systems were compared, all the data was analyzed to construct a language curriculum program outline and as answers to the sub problems. While listing the sub problems, they were designed as objectives, content, teachinglearning processes and evaluation parts that form a curriculum. The main goals in language teaching at an early age are to enrich the children?s outlook to different cultures, to make them positive for language learning and continue ?learning to learn behaviours? through their whole life. The main point is not to teach the foreign language like a native language. About the content of the teaching English at an early age program, private schools? teaching processes have been studied and a program of 10 units has been prepared. The content has been prepared suitably for the children?s development of mental, physical, psycho-motor and language capabilities. Methods and techniques about foreign language teaching-learning stages at an early age have been studied and stated in the related comments section. In these studies; researchers suggest that pre-school students must mostly be exposed to the games. Activities should vary and involve much more action. About the evaluation processes, the data related to children?s development of physical, mental, psychomotor and language capabilities has been studied and what the children can do has been listed. All evaluation process will be focused on activities like cutting, coloring, speaking, picture placement, pronunciation exercises etc.