Dünyada ve Türkiye'de E-Devlet
E-Goverment in the world and in the Turkey
  1. Tez No: 209640
  2. Yazar: DEMET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZKİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Elektronik devlet (e-devlet), kamu hizmetlerinin yapılması ve vatandaşlara sunulması sırasında bilgi ve iletişim alanındaki teknolojik olanakların kullanılması şeklinde tanımlanabilir. Bu çalışmada e-devletin gelişim sürecinden başlayarak, e-devletin kuramsal temelleri ortaya konmuş, dünyada ve Türkiye'de e-devlet incelenmiştir. E-devlet sürecinin ilk aşamasını oluşturan bilgi teknolojileri ve internet kullanımı ile bilgi toplumu kavramlarından bahsedilerek dünya ülkelerinin ve Türkiye'nin geldiği noktalar açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye her ne kadar e-devlete geçiş konusunda çeşitli aksaklıklar yaşasa da özellikle son dönemlerde e-devlet konusunda ortaya konulan çalışmalar ve projelerin azımsanamayacak düzeyde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Electronic government (e-government) can be shortly known as an usage of technological possibilities about knowledge and communication matters during making public service and presenting citizens. In this study, the institutional basics of e-government is exhibited, the e-government in the Turkey and in the world is investigated with starting from development process of e- government. The condition of world countries and Turkey is trying explained with talking about information technologies formed first stage of e-government and information society with using an internet. Especially in last terms, the studies put forward about using e- government and results of projects highly attach importance and reached although Turkey had a problem in passing e-government.