Gecikmesi dağıtılmış modeller (almon modeli): Türkiye örneği
Distributed lag models ( almon model ): A case of Turkey
- Tez No: 209641
- Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ KUTLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ekonometri literatüründe uygulama ve test asamalarında gecikmeli iliskiler sıkça kullanılmakta ve gün geçtikçe gecikmesi dagıtılmıs modellere daha fazla basvurulmaktadır. Bu çalısmada gecikmesi dagıtılmıs modeller, sonlu ve sonsuz gecikmesi dagıtılmıs modeller olarak ele alınmıs ve modellerin genel tanımı, gecikmenin nedenleri ve modellerin tahmin yöntemleri üzerinde durulmustur. Türkiye'nin Aralık 1995 ve Aralık 2006 yılları arasındaki üçer aylık gözlemlerden olusan GSMH, M1, M2, TÜFE ve Sanayi Üretimi (SÜ) verileri kullanılarak, GSMH ? M1, GSMH ? M2 ve SÜ ? M2 aralarındaki gecikmeli iliskilerin analizleri yapılmıstır. Analizler ALMON modeli ve EKK tahmin yöntemleriyle yapılmıs ve GSMH ile M1 ve GSMH ile M2 arasındaki gecikmeli iliskilerin tahmininde, ALMON tahmin yönteminin EKK tahmin yöntemine göre daha üstün oldugu görülmüstür. SÜ ile M2 arasındaki gecikmeli iliskilerin tahmininde ise EKK tahmin yönteminin ALMON tahmin yöntemine göre daha üstün oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In the literature of economics, at both application and testing processes, lag relations are widely used and distributed lag models are increasingly being employed. In this study, distributed lag models are divided into two groups as definite and indefinite; and the descriptions of models, the reasons of lag, and the prediction methods of models are analysed. Using GNP, M1, M2, CPI and Industrial Production (IP) quarterly data for the period between 1995 ? 2006 (1995Q4 ? 2006Q4), lag relations between GNP ? M1, GNP ? M2 and IP ? M2 are analysed. ALMON model and Ordinary Least Squares (OLS) are employed and ALMON method is found superior to OLS in GNP ? M1 and GNP ? M2 lag relationship analysis. On the other hand, OLS method was superior to ALMON in the case of IP ? M2 relationship.