11 eylül saldırısının dünya finansal piyasalarının davranışlarına etkileri
Effects of the 9/11 attacks on the behaviour of the world financial markets
- Tez No: 209645
- Danışmanlar: Y.DOÇ. CUMHUR ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, 5 grup ülkenin ve 1 grup dünya indeksinin hisse senedi fiyat etkileşimi ve bu ülkelerden 14'ünün hisse senedi fiyat-hacim ilişkisi, 1998-2004 periyodunda incelendi. Birleşik Devletlerdeki 11 Eylül 2001 terör saldırısının, hisse senedi piyasaları arasında bulaşma etkisiyle ve fiyat-hacim ilişkisinin yapısında bir değişiklikle sonuçlanıp sonuçlanmadığı test edildi. Hisse senedi piyasaları arasındaki ilişkiyi analiz etmek için VAR modeli kullanıldı. Ayrıca doğrusal ve doğrusal olmayan nedensellik testleri hisse senedi fiyatı ve işlem hacmi arasındaki ilişkinin araştırılmasında kullanıldı. Sonuçlarımız, hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyonun ve hisse senedi fiyatı ile işlem hacmi arasındaki nedensellik ilişkisinin 11 Eylül'den sonra arttığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this paper we examined the stock price interaction across 5 groups of countries and 1 group of world indicies, and the stock price-volume relation in 14 of these countries in the period of 1998-2004 . We test whether the terrorist attack in the United States on September 11, 2001, resulted in a contagion across stock markets and a change in the nature of price-volume relation. We used VAR model to analysis the relation between stock markets. Also linear and non-linear causality tests was used to investigate the relation between stock price and volume. Our results indicate that the correlation across the stock markets and the causality relation between stock price and volume increase after the September 11