Belediyelerde iş tatmini ve Turhal belediyesai örneği
Job satisfaction in municipality and Turhal municipality case
- Tez No: 209649
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Belediyeler, bir beldede yasayan insanların günlük hayatını kolaylastırmak, ortak ihtiyaçlarını karsılamak üzere kurulmuslardır. Gün geçtikçe, teknolojinin gelismesi, ihtiyaçların artarak çesitlenmesi ve günlük hayatımıza daha fazla nüfuz etmesiyle de belediyeler insanların hayatında her an var olan, vazgeçilmez ihtiyaçları karsılayan, hayatın içine fazlasıyla girmis kurumlar haline gelmistir. Toplum hayatında giderek etkinliği artan belediyelerin beklenen islevlerini yerine getirebilmeleri insan kaynaklarının kalitesine ve tatminine bağlıdır. Bu çerçevede ele alınan çalısmanın amacı; belediye çalısanlarının is tatmin düzeylerini ölçmek ve konuya iliskin çözüm önerileri gelistirmektir. Bu tez çalısmasında is tatmini kavramı, is tatminini etkileyen faktörler ve is tatmini kuramları teorik olarak incelenmistir. Daha sonra belediye ve belediye personel sorunları ve is tatmini ile ilgili hususlar incelenmistir. Son bölümde ise Turhal Belediyesinde çalısanlara ampirik olarak is tatmin anketi uygulanmıstır. Anket verileri frekans analiz tabloları ve kikare testleri ile değerlendirilmistir. Turhal Belediyesi `nde bu tür çalısma ilk kez yapılmaktadır. Belediye çalısanlarının tümünü kapsaması çalısmanın önemini arttırmaktadır. Çalısmada önce literatür taraması yapılarak kaynaklara ulasılmaya çalısılmıs, süreli süresiz yayınlar taranmıs, bu konuda yakın zamanda yapılan çalısmalar incelenmistir. Çalısma sonunda çalısanların genel tatmin düzeyi yüksek olmakla beraber ücret konusunda sıkıntı olduğu açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Municipalities are established to facilitate the daily activities of citizens in a town and to give the answer for common needs. Day by day, with the technological developments, with needs varing depending on increases and due to the fact that these needs are a part of the life; the municipalities have become institutes that are all fields of the life and meet necessities of our life. Practicing the expecded tasks of the municipalities that gain much more impartonce recently ıs related to the quality of the staff and their job satisfaction. In this frame the aim of this thesis is to define the municipality staffs?levels on job satisfaction and is to present some offers. In thıs study, job satisfaction concept, the foctors that ınfluence job satisfaction and job saticfaction theories are examined theoratically. Then, the matters which are related with municipality and staff problems and job satisfaction are also examined. Questionnaire data are evaluated by means of frequency analysis tebles and ki-kare tests. ?n Turhal Municipality, this kind of study has been performed firstly. Due to the fact that it includes the whole municipality staff, this study has of great importance. During the thesis, first of all it has been reached to the sources by literature research and all documents have been looked over and recent studies have been investigated. Then, the results of the questionaire carried out the staff were evaluted. As a result of the thesis, it has been clearly realised that general job satisfaction of the staff are high but there is a problem on their salaries.