Fransisken hareketinin Ortaçağ Avrupa'sındaki önemi ve Ortaçağ Avrupa'sına etkisi
The importance and the effects of Franciscan in the middle ages
  1. Tez No: 209648
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Fransisken Hareketinin Ortaçag Avrupa'sındaki Önemi ve Ortaçag Avrupa'sına Etkisi adını tasıyan tezimizin amacı, dinî bir unsur olarak bugün de varlıgını devam ettirebilen Fransiskenligin ilk yıllarını, liderleri St. Francis`in örgütlenme asamasında yasadıklarını, düsüncelerini ve kendisinden sonra Tarikat içinde yasanan gelismeleri, bu gelismelerin kilisenin egemen oldugu, papa-imparator çatısmalarının yogun olarak yasandıgı Ortaçag dönemi içerisindeki etkilerini ulasabildigimiz kaynaklar yardımıyla degerlendirmektir. Bu tür dinî hareketlerin kilise tarafından derhal bastırıldıgı bu çagda, Fransisken hareketinin bastırılmaması dahası, kilise otoritesi içerisine alınması ise tezimizin önemini ortaya koymaktadır. Kullandıgımız yöntem Türkçe, ngilizce, Almanca ve Fransızca kaynakların tek tek tasnif edilerek okunması, fislenmesi ve bu fislerin konulara göre ayrılarak tezimizin yazılımında kullanılması seklindedir. Konumuzun kaynaklar ısıgında incelenmesi sonucunda görülen odur ki; Fransiskenler düsünceleri, davranısları ve yöntemleri ile otoriter Ortaçag Avrupa`sı kilisesi tarafından onay görmüs nadir hareketlerdendir. Dönemin insanlarını, savaslar ve çıkar çatısmaları yerine, herkesi sevmeye davet ederek, Rönesans döneminde ortaya çıkacak olan Hümanizm akımının temellerini atacaklardır. Fransiskenlige mensup olanlar, özellikle bilim alanında önemli basarılara imza atmıslardır. Örnegin; söz konusu kisilerden biri olan William of Ockham, Ockham`ın Usturası adı verilen ve bugün de hâlâ bilinen ögretiyi ortaya koymustur. Yine Fransiskenler, kiliseye karsı esitlikçi tepkilerin oldugu bir dönemde, kilisenin otoritesine saygı gösterilmesi gerektigini savunarak kilise otoritesine katkıda bulunmuslarsa da, bazı Fransisken kesislerinin imparator tarafında yer aldıkları da görülmüstür. Üniversitelerde ögretim elemanı olarak da görev alan Küçük Kesisler, Ortaçag Avrupa'sına özellikle dinî alanda olmak üzere birçok alanda katkıda bulunmuslardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis called ?The Importance and The Effects of Franciscan in The Middle Ages? is to evaluate the first years of the Franciscan movement which is still a religious element today; its leaders, the life of St. Francis at the first stages of this organization, his ideas, the developments in this religious order after him, the effects of these developments in the middle ages when the church`s effects and the dispute between the page and emperor are realy apparent. The reality that the religious movements like this, were supressed by the church in the age whereas the Franciscan movement wasn`t supressed and took part in the authority of the church shows the importance of our thesis. Our method in writing the thesis is to classify the Turkish, English, German and French sources one by one, to read and to card them, to seperate these cards and to use them when preparing. In the light of this investigation of this subject, it is seen that, the behaviour, ideas, methods of the Franciscan people were approved by the church. This movement was one of the rare movements that was approved by the church. This movement invited people to like everybody instead of wars and fighting and laid the foundation of the humanism movement which would appear in the renaissance later. The members of Franciscan movement were outstanding peeople in philosophy. William Ockham is one of these people who put forward a doctrine called ?Ockham`s Razor?. Whereas there were reactions againist church about human equality, Franciscan contributed to the church`s authority by showing respect to it. But at the same time it was seen that some Christian Priests (Monks) were fort he emperor. In the following years the Christian Priest (Monks) who lived in monastery translating and copying, contributed to educational activities by working fort he universities.