Anayasa Mahkemesi kararları çerçevesinde Türkiye'de siyasi partilerin kapatılması rejimi ve demokrasi ilkesi açısından değerlendirilmesi
The regime for closing down the political parties in Turkey related to the decisions of the constitutional court and considering abaout democracy of principle
- Tez No: 209650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR BERAT ÖZİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada; demokratik siyasal hayatın vazgeçilmez unsurları olarak tanımlanan ve demokratik rejimin işleyişi bakımından büyük önem taşıyan siyasal partilerin kapatılması hususu incelenmeye çalışılmıştır. Öncelikle, demokrasi ilkesi ile siyasal partiler arasındaki ilişkiye değinilerek, demokratik rejimlerde siyasal partilerin yeri ve önemi ele alınmış ve dünyada siyasal partilerin tarihsel gelişimi kısaca incelenmiştir. Daha sonra ise; Türkiye'de siyasal partilerin geçmişten bugüne tarihsel gelişim süreci, hukuksal açıdan ele alınarak; düzenlemelerin gelişiminin ve değişiminin, demokrasi açısından yeterli olup olmadığı hususunu değerlendirme imkanı sağlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca siyasal partilerin kapatılması hususu; Türkiye'de ki mevcut düzenlemeler bakımından da ayrıntılı olarak incelenmiştir ki; Türk siyasal yaşamında birçok kez siyasal partilerin kapatılma yaptırımı ile karşılaşıldığı düşünüldüğünde bu önemli bir konudur. Yapılan inceleme sonucunda, mevcut düzenlemelerin ve müeyyidelerin demokrasi ilkesi ile bağdaşıp bağdaşmadığını değerlendirme imkanına kavuşulmuştur. Türkiye'de siyasal partilerin kapatılmasına karar vermeye yetkili organ olan Anayasa Mahkemesi'nin bu konuya ilişkin yaklaşımı ve tutumu örnek kararlarla ele alınmış ve Refah Partisi'ni kapatma kararı tüm ayrıntılarıyla incelenerek, Anayasa Mahkemesi'nin yaklaşımı somutlaştırmaya çalışılmıştır. Siyasal partilerin kapatılması hususunun uluslararası hukuk açısından değerlendirilmesi amacıyla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Türkiye'de kapatılan partilere ilişkin kararlarından örneklere yer verilerek karşılaştırma imkanı sağlanmaya çalışılmış ve tüm bu çalışma boyunca demokrasi açısından büyük önem taşıyan partilerin kapatılması sorununa çözüm ve mevcut düzenlemelere ilişkin değişiklik önerileri getirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study is being aimed to study political parties which have been banned. Democratic political parties are described as the most important part of democratic political system and indispensable elements of democratic political life. At first, the relations of between democracy principle and political parties have been touch on in conceptual context. Than, impoartance and position of political parties have been take up in democratic rejime. The historical devolepment of political parties in the world have been investigated briefly. Political parties of Turkey being investigated in historical procesess lawful dimension. In this study has aimed to discuss legalization arrangement which maked up historical process sufficiency for democratic life. The ban of judgements about political parties are too important subject for Turkey?s political life because, many political parties have been banned in recent years in Turkey several times. The Constitutional Court have power to close political parties in Turkey . And this study the manner of Constitutional Court will be take up with ban of judgements examples. In this context Refah Party?s judgement, which was closed in 1998, will be investigated. While being studied law of Nations, we will have to studied Europen Court of Human Rights judgements and approach about political parties which was banned. At last this study will be completed with solution to suggestion of the problems of political parties in Turkey?s political life.