Öğretmenlerin çalışma statülerine göre yeterliklerinin incelenip, öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselmelerinin değerlendirilmesi
With searching teachers qualifications according to their working status, advanced process is evaluated at teacher career ladder
- Tez No: 209654
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURDU KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalısmanın temel amacı ögretmenlerin, kariyer basamaklarında yükselmelerinin degerlendirilmesidir. Bunun için ögretmenlerin kariyer basamaklarında yükselme süreci hakkındaki görüsleri ve çalısma statülerine göre kendi yeterlilikleri ile ilgili algılarında farklılasma olup olmadıgı belirlenmistir. Arastırma grubunu Sivas l ve ilçelerinde okul öncesi, ilkögretim ve orta ögretim okullarında görev yapan 532 ögretmen olusturmaktadır. Bu çalısmada betimsel tarama modellerinden alan taraması modeline basvurulmustur. Ögretmenlerin görüslerinin belirlenmesi amacıyla arastırmacı tarafından gelistirilen anket, yeterlilik algı düzeylerinin belirlenmesi için MEB Ögretmen Yetistirme ve Egitimi Genel Müdürlügü'nce gelistirilen Ögretmenlik Meslegi Genel Yeterlikleri'nin birinci bölümü olan Kisisel ve Mesleki Degerler- Mesleki Gelisim ana yeterlilik alanındaki performans göstergeleri öz degerlendirme formu seklinde uygulanmıstır. Arastırmada birinci alt probleme iliskin bulgularda ögretmenlerin kariyer basamaklarında yükselme sürecine iliskin olumsuz görüslere sahip oldukları görülmektedir. kinci alt probleme ait bulgularda uzman ögretmenlerin bütün alt yeterlilik alanlarında ve ana yeterlilik alanında ortalama puanlarının ögretmenlere göre yüksek çıktıgı üçüncü alt problemde ise üç alt yeterlilik alanında ögretmenler ile uzman ögretmenler arasında üç alt yeterlilik alanında anlamlı fark oldugu bulunmustur. Dördüncü alt problemde de bagımsız degiskenlere göre bazı alt yeterlilik alanlarında anlamlı farklılıklar bulunmustur. Ögretmenlerin kariyer basamaklarında yükselmeye iliskin olumsuz görüslerinin giderilmesi gerektigi, bunun için ögretmenlik kariyer basamaklarında yükselmenin ögretmenlere daha iyi anlatılabilmesi için seminerler düzenlenmesi, uzman ve basögretmen kadro sayıları ile ilgili çalısmalar yapılması, belirlenen ögretmen yeterlilikleri ile kariyer basamaklarının iliskilendirilmesi gerektigi sonucuna ulasılmıstır. Aynı zamanda bu uygulamaların ögretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sürecinin ayırt ediciligini arttıracagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is being evaluated for promotion in their career for teachers. For that reason, it has been determined the ideas about teachers? promotion in their career and whether it becomes difference or not about perceptions related to their abilities according to working status. 532 teachers who teach at pre?school, primary school and secondary school in Sivas and its districts form the group of research. In this study, it has been applied the model of area search which is from descriptive search model. According to the research findings; The questionnaire is developed with the goal of being identified the teachers? ideas and their goal of being identified qualification perception level the scale is made by General Directorate of teacher culture and education in National Education Ministry. In the research, it is seen that the teachers have negative ideas about the promotion of their career processes. This is also about the first problem. The speacialist teachers get high points but teachers can not get high points. This is related to second problem .The third problem is about meaningful difference. There is a difference between specialist teachers and teachers about the area of three sub qualifications. It is concluded that solving problems about teachers? career depends on ignoring negative ideas about teachers? promotion. Therefore; 1- Seminar coordinate, 2- Staff number, 3- The constitute of the relationship between teacher qualifications and career ladder, to be made works with concerned