Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanlarında batıl inançlar
Superstitions of Hüseyin Rahmi Gürpınar?s novels
  1. Tez No: 209668
  2. Yazar: EMEL KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UÇMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalısmanın amacı Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın romanlarındaki bâtıl inançlarıtespit etmek, seçtigimiz romanları incelemek ve yazarın bâtıl inançlara bakıs açısınıgöstermektir.Çalısmamızda bâtıl inanç kavramını genel olarak tanımladıktan sonra ?cininancı?, ?seytan inancı? gibi baslıklar altında bugüne kadar yapılan çalısmalardan farklıolarak bâtıl inançları ayrıntılı bir biçimde açıkladık. Hüseyin Rahmi'nin bâtıl inançlarlailgili olan romanlarını bu baslıklar altında yansıtma kuramına göre inceledik.Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın bâtıl inanç konusunu ele aldıgı romanları ?sırromanları? seklinde nitelendirilebilir. Çünkü bu romanlarda çözülmesi gereken bir sırvardır. Bu sırların çözümlenisi romanların anlatım yapısını olusturur.Hüseyin Rahmi Gürpınar son dönem yazdıgı iki roman (Dirilen skelet veÖlüler Yasıyor mu?) dısında inceledigimiz diger romanlarda bâtıl inançlarınanlamsızlıgını vurgular ve özellikle kadınların bâtıl inançlarından yararlanan kurnaz veahlâksız kisilere dikkati çeker.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to fix and examine the superstitious of Hüseyin RahmiGürpınar?s novels from the writers point of view.We have defined superstitious in its general meanings. Then , we have examinedit under some titles like ?belief of genie? and ?belief of devil?.We have determined the place of superstitious in the Hüseyin Rahmi Gürpınar?snovels. Through examining the place of the superstitious in Hüseyin Rahmi Gürpınar?snovels we have set our arguments in reference to the theory of reflection.We have called these novels ?secret novels?. Because secrets and unraveling ofthem throughut the novels constitute the narrative structure of them.In general, Hüseyin Rahmi Gürpınar emphasizes absurdity of the superstitiousdepicting it as an instrument on the hands of sly and immoral people who exploit thewomen. However, two of his novels ?Dirilen skelet? and ?Ölüler Yasıyor mu?? areexceptional. In both novels, the superstitious appear to be fantastic theme, rather thanabsurdity.