Üçüncü Ordu Komutanlığı'nın bölge kalkınmasına etkileri
The effects of Third Army Commandshipon the regions progress
- Tez No: 209667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Sosyal ve ekonomik kalkõnma faaliyetleri,Türk Silahlõ Kuvvetlerinin görevlerinibaşarmada büyük fayda sağlamaktadõr. Çünkü, bir ülkenin ekonomik ve sosyal kaynaklarõ oülkenin askeri güç kaynaklarõnõ oluşturur. Bu yüzden gelecekteki savaşlar ancak milliekonomilerin destekleyebilmesi ile kazanõlabilecektir.Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin ekonomik ve sosyal kalkõnma gayretlerininaleyhine olarak, büyük ölçüde askeri masraflara girişmesi de uygun değildir. Bu sebepleSilahlõ Kuvvetler, hem kalkõnma faaliyetlerini desteklemek ve hem de kendi harekatõ içingerekli tesisleri biran evvel kurmak maksadõyla,bu çalõşmaya kendi yönünden aktif olarakkatõlmak durumundadõr. Aksi taktirde barõşta tamamlanamayan faaliyetlerin büyük bir kõsmõ,seferberliğin ilanõ ile birlikte,Silahlõ Kuvvetlerin asli vazifesi olarak ortaya çõkmõş olacak vesavaşa hazõrlõksõz olarak girilmiş olacaktõr.3 ncü Ordu sorumluluk sahasõ olan Doğu Anadolu Bölgesinin ülkenin diğerbölgelerine göre, coğrafi, sosyal, kültürel yapõsõ nedeniyle kalkõnmõşlõk ve refah seviyesinindaha geri durumda olduğu bir gerçektir.3 ncü Ordu, bölgenin kalkõnmasõnõn hem askeri açõdan hem ekonomik hem debölgede sosyal refahõn oluşmasõ açõsõndan yakõn takipçisi olmuştur.Devletin diğer organlarõnõda teşvik ederek bölge insanõnõn devletle bütünleşmesini sağlamak, milli birlik ve beraberliğigüçlendirmek, 3 ncü Ordu Komutanlõğõnõn temel görevlerinden biri olmuştur. Bu bağlamda 3ncü Ordu bölgede güvenlik faaliyetlerinin yanõnda mevcut sorunlarõn temelini eğitim olarakbelirlemiş ve eğitim konusuna da öncelik vermiştir.
Özet (Çeviri)
Social and economic progresses have an important role in the success of TurkishArmed Forces. It is inevitable that social and economical resources of a country form thesource of military power of that country. This is the reason why the wars in the future will bewon by the support of the national wealth.Opposed to the try in economic and social fields of a country like Turkey, the massexpense on military things is inappropriate. That is why the armed forces, in order to supportimprovement activities and to build institutions for its own operations, have to join thisactivity actively. Otherwise most part of the unfinished business, with the declaration ofmobilization, will appear the real duty of the Armed Forces and they will catch unprepared.It is known that East Anatolia region which is in the responsibility zone of 3rd Armyis not enough developed compared to other regions of the country from the point of progressand peace due to geographical, social, cultural construction of it.The 3rd Army has been a close follower of the progress in military, economical, andalso issues about social ease. By encouraging other organs of the government, bring togetherthe citizens and the government, in accordance with this strengthen the national unity andcooperation. This has always been one of the main functions of the 3rd Army CommandshipHeadquarters. In this context 3rd Army Commandship, besides the activities on security in theregion, has found out that the basis of the existing problems is education so they also considereducation important.