Tanzimat romanında şair tipleri
Poet types in the Tanzimat novel
- Tez No: 209707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ ALİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tanzimat Romanında Sair Tipleri? baslıklı çalısmamızın giris bölümünde, TanzimatFermanı'nın toplumsal yasamımıza getirdigi degisiklikler üzerinde durduk. ?Budegisikliklerin edebiyatımıza yansıması nasıl oldu?? sorusunu cevapladık. Giris bölümündediger bölümlerin daha iyi anlasılabilmesi için ?roman, sair, tip? sözcüklerinin anlamlarınıaçıkladık.Çalısmamızın birinci bölümünde sırasıyla Namık Kemal'in, Ahmet MidhatEfendi'nin, Recaizade Mahmut Ekrem'in, Mizancı Mehmet Murat'ın, Nabizade Nazım'ın,Samipasazade Sezai'nin ve Fatma Aliye Hanım'ın romanlarını inceledik. Bu eserlerde çizilensair tiplerinin, yazarların hayat bakıs açısıyla, toplumsal olaylara duyarlılıgıyla iliskilioldugunu ortaya koymaya çalıstık.Çalısmamızın ikinci bölümündeyse, Tanzimat döneminde yazılan uzun hikâyelere yerverdik. Bunun nedeni roman ve uzun hikaye arasındaki farkın o dönemde henüzbelirginlesmemis olmasıdır. Bu bölümde Ahmet Midhat Efendi ile Recaizade MahmutEkrem'in hikâyelerini inceledik.Sonuç bölümünde çalısmamızın bütününü taslak biçiminde gösterdik. Bu taslakayrıntılı olarak açıklanarak , genel bir degerlendirme yaptık.
Özet (Çeviri)
The introduction part of the study titled ? Poet Types n The Tanzimat Novels?dwelled upon Tanzimat reforms that brought innovations to our social life. The question of?How did these innovations reflect to our literatue?? was answered. In order to understandthe other parts of tne study, the meanings of words ?novel, poet, type? were explained in theintroduction part.The novels of Namık Kemal, Ahmet Midhat Efendi, Recaizade Mahmut Ekrem,Mehmet Mizancı Murat, Nabizade Nazım, Samipasazade Sezai, and Fatma Aliye Hanımwere respectively analyzed in the first part of the study. The relation between poet types thatare drown inthese Works, the life views of the writers anda their sensitivity to social eventswas tried to be proved.Long stories are written in the Tanzimat Period took place in the second part of ourstudy. The reason is because the difference between the novel and the long story had notbecome clear yet. The stories of Ahmet Midhat Efendi and Recaizade Mahmut Ekrem tookplace in this part.n the conclusion part , the whole study was shown as a table. There was made ageneral assessment as this table explained in detail.