Atatürkçü düşünce sisteminde milliyetçilik ilkesi ve devlet yönetiminde tam bağımsızlık anlayışının esasları
Bases of the nationalism principle and full independence thought about government management in the system of Atatürk?s thought
  1. Tez No: 209709
  2. Yazar: İNCİ SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT İHSAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Atatürk'ün Milliyetçilik anlayısını açıklayabilmek için ?Millet? kavramını incelemek gereklidir. Millet , ortak kültür, dil, tarih, idealler etrafında birlesmis insan topluluklarıdır. Bu tanım Atatürk'ün millet tanımıyla da uyusmaktadır. Atatürk Türk milletinin tanımını su sekilde ifade etmistir. Türkiye Cumhuriyet'ini kuran halka ?Türk Milleti? denir. Atatürk'ün milliyetçilik anlayısı, esitlikçi , çagdas , demokratik, laiktir. Herhangi ırksal temele dayanmadıgı gibi dinsel temele de dayanmamaktadır. Toplumun tüm bireylerini esit tuttugu için demokratiktir ve gücünü milletten alır. Ümmet anlayısı yerine millet anlayısını getirerek toplumu padisahın kulu olmaktan kurtarıp özgür hale getirmistir. Atatürk, Kurtulus Savas'ı sürecinde Türk milletini aynı amaç dogrultusunda birlestirmistir. Türk Kurtulus Savası'nın temelleri, Kongrelerdeki kararlarla ve TBMM'nin kurulusu ile belirlenmistir. Bu temeller milli sınırlar içersinde milli hakimiyete dayalı, bagımsız olarak varolmaktır. Atatürk'e göre sadece toprak bagımsızlıgı yeterli degildir. Olması gereken siyasi, iktisadi, idari, kültürel olarak bagımsız olmak yani ?Tam Bagımsızlık? olmaktır. Kültürel bagımsızlık için yeni harfin kabulüyle egitim seferberligi baslatmıs, millet mektepleri ile okur yazarlık oranını artırmıstır. Türk Tarih ve Türk Dil Kurumu'nu kurmustur. ktisadi anlamda bagımsızlık için zmir ktisat Kongresi'ni toplamıs, fabrikalar, bankalar açmıs, tarımdaki vergileri kaldırmıs ve kapitülasyonları reddetmistir. dari anlamda ülkesinin bagımsız ve cesur kararlar vermesini saglamıstır. Uluslararası kurumlara karsı hep onurlu bir durus sergilemistir. Dini inançların istismara açık oldugunu görerek laik devlet yapısını model olarak seçmistir. Türkiye Cumhuriyeti, tüm tehditlere ragmen, Atatürk lke ve nkılaplarıyla çagdaslasmıstır. Atatürk ve onun düsünce sistemi Türk milletine gelecek için modeldir. Bugün tehditlere karsı daha güçlü durus sergilemenin yolu, Atatürk'ün Milliyetçilik lkesi'ni ve devlet yönetiminde tam bagımsızlık anlayısının esaslarını kavramaktan geçmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to explain the concept of ?Atatürk?s Nationalism? , the definition of ?Nation? should be examined. In this respect, ?Nation? can be defined as human groups unified around a common culture, language, history and goals. This definition complies with Atatürk?s definition of ?Nation?. Atatürk has defined the ?Turkish Nation? concept as follows: the community who founded the Turkish Republic is called ?Turkish Nation?. With regard to Atatürk?s Nationalism Principle, it is egalitarian, modern, democratic and secular. Also, it relies neither on racist nor on religious basics. As every individual is considered equal in the community, Atatürk?s Nationalism Principle is democratic and it gets its strength from the public. By bringing to the country a ?Nation understanding? instead of a ?religious understanding?, he made the nation free from the sultan. During the Turkish Independence War, Atatürk unified Turkish people in the direction of the same objective. The fundamentals of the Turkish Independence War have been determined by the decisions of congress and with the foundation of the Turkish Grand National Assembly. These fundamentals rely on the National Sovereignty and on the independence within the national borders. From Atatürk?s point of view, Indepence cannot be obtained with the sole domination of land; he considers that when a nation obtains political, economic, administrative, and cultural independence then it is ?Fully Independent?. In order to reach cultural independence, Atatürk started replacing new Latin alphabet in the Turkish literature and he increased the level of literacy due to National Schools. He also founded the Turkish Language Institute and Turkish History Institute. From the perspective of economic independence, Atatürk arranged the ?Izmir Economic Congress? which provided to build factories and banks over the country. He also abolished taxes on agriculture and rejected the capitulations. On the administrative side, Atatürk provided his public to take independent and courageos decisions. He always stood honorable against International Institutions. Knowing that religious understandings may be misused, he adopted the secular system. In spite of external threats, The Republic of Turkey became modernistic in the line of Atatürk?s Principles and Reforms. Atatürk himself and his thoughts are a model for Turkey?s future. Today, in order to obtain a stronger position against the threats to the country, first you need to understand the concepts of Atatürk?s Nationalism Principle and the full independence understanding in the government?s management.