Tuncer Cücenoğlu'nun oyunlarında eser-yazar ilişkisi
Relations between plays and writer & Tuncer Cucenoğlu
- Tez No: 209710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
1970 kuşağı yazarları arasında önemli bir yeri olan Tuncer Cücenoğlu'nun oyunları üzerine yaptığımız dört bölümden olaşan çalışmamızda yazarın oyunları, makaleleri, hikâyeleri, eleştirileri vb. eserleri üzerinde inceleme yaptık. Birinci bölümde yazarın oyunlarının özetlerine yer verirken ikinci bölümde kişiler, mekân, zaman, üslûp ve mesaj unsurlarını göz önünde bulundurarak oyunların tahlillerini yaptık. Üçüncü bölümde ise incelemiş olduğumuz kişiler, mekân, zaman ve mesajlar gibi unsurlara daha kapsamlı, yazarın tüm oyunlarına genel bir bakışla inceledik. Dördüncü bölüme gelindiğinde yazarın eserlerinde ortaya koyduğu duygu, düşünce, ilettiği mesaj ve hayata bakışı ile yazarın kendisi, kendi duygu, düşünce vb. arasında paralellik kurmaya çalıştık. Sonuç olarak yazarın eserleri ile kendisi arasındaki ortak noktaları ortaya koyduk
Özet (Çeviri)
We made this research on the plays of Tuncer Cücenoğlu, who is one of contemporary play writers in Turkey, with ideas of both as a material for further studies and small contribution to the works on this field. This four-volume study focused on the writer?s life, works, stories and critics. In Part I, writer?s life has been studied. Summaries of his plays in the II. Part and analyzing of his plays in term of caracters, time, place, style and messages, in the III. Part have been done. All his works were taken into considiration while certain comments were being made. In Part IV we tried to point out paralellism between writer and his work concept, messages, thoughts, subjects, characters created in his works. As a result of this search we found the paralel lines between writer and his plays