Kurumlarda evrak ve arşiv yönetimi ile ilgili proseslerin Iso 9000 serisi standartlarına uyarlanması
The possible application of the standarts Iso 9000 series in archivalprocedures isexamined in the companies
- Tez No: 209786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KANDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalısmada, kurum ve kuruluslarda yönetim kavramı içerisinde uygulanan ?ToplamKalite Yönetim Süreci? çalısmalarında bilginin kullanımının gerekliligi tanımlanarak,kurumların idari ve hukuki fonksiyonlarının bu süreçlerle paralel gidecek etkin ve en üstseviyede verimli kullanımının saglanabilecegi standart bir bilgi tabanı olan arsiv sisteminingerekliligi anlatılmıstır.Ayrıca kurumlarda uygulanan bilgi ve belge yönetimi prosesleri ile arsiv islemproseslerinin ilk uluslararası belge yönetim standardı olan ISO 15489 nolu standardı ve ISO9000 kalite yönetim sistemi standardı çerçevesinde nasıl uygulanması gerektigi analizedilerek, bu islem ve proseslerin detaylı tanımlanması yapılmıstır.Son olarak ?Arsiv islem ve proseslerinin ISO 9000 serisi standartlarına uyarlanmasıçalısmasında? ;Kamu alanında hizmet veren bir arsiv kurulusunun Toplam Kalite Yönetim Sistemiçerçevesinde, islemlerinin ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemine uygunlugu için tanımlamasıgerekli olan sistem dokümanları ve hizmet dokümanları tanımlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of information is in the Quality Management is defined. Theimportance of employing standards in information management and archival processes is alsoanalzed.The possible application of the standars ISO 9000 and ISO 15489 in archival proceduresis examined.The benefits of standard in the filing systems are also demostrated in theappendices.