Elektronik belge tanımlaması ve uluslararası elektronik belge tanımlama standartları
International Standards for Description of Electronic Record
  1. Tez No: 209787
  2. Yazar: YASEMİN DAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KANDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tez arşivsel malzemenin tanımlanabilmesinde gerekli olanstandartların uluslararası nitelikte üretilmesi için mevcut olan gerekliliği ve üretilenuluslararası arşivsel tanımlama standartlarının analiz edilmesini içerir. Ayrıca Türkiye'de bustandartlaşma çalışmalarının başlatılabilmesindeki gereklilik vurgulanır. Bununla birlikteelektronik malzemenin üretilmesinden önce oluşturulmuş olan standartlar da incelenmektedir.Bilgi-belge hakkındaki veri anlamına gelen ?Metadata? çeşitlerinden bahsedilmektedir. Özetolarak da olsa elektronik belgeler ile ilgili bazı kavramsal bilgiler de verilmektedir. Ancaktezin çekirdeğini elektronik malzeme tanımlama standartları oluşturmaktadır. Bununla birliktestandartların birbirleri ile birlikte işlevsel olarak çalışabilirliği ve bunun ile ilgili oluşturulmasıgereken alt yapı da ele alınır. Nihayetinde standart çalışmalarının yürütülebilmesi içinTürkiye'de ne tür çalışmaların olması gerektiği ile ilgili ulaşılan sonuç ile tez bitirilir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains reqirements of production of necessary archivaldescription as international standards for description of archival material and analysis ofinternational archival standards produced. So in Turkey requirement of initiating of thosestandards activities is emphasized. In addition standards which before electronic materialproduced were formed are analyzed. The kinds of metadata as a data about informationrecordsis mentioned. Some concepts which are about electronic record are mentioned.However thesis content focuses on description standards for archival material means core ofthesis is description standards for electronic records and information on electronicalenvironment. In addition concepts of crosswalk and interoperabilty as infrastructure worksabout using of description standards in international area are mentioned.In conclusion of thesis, which kinds of activities will be required for applying of standardactivities can be made enable in Turkey.