Kenan Hulisi Koray'ın Edebi Kişiliği ve Hikayelerinin İncelenmesi
Kenan Hulusi Koray?sliterary identity and critics of his stories
- Tez No: 209796
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kenan Hulûsi Koray, kısa süren yaşamında roman, mensur şiir, fıkra, makale, röportaj, eleştiri türlerinde eserler vermekle birlikte hikâyeciliğiyle tanınmıştır. Birbirine zıt iki sanat anlayışının etkisiyle yazılmış hikâyeleri; tema çeşitliliği, zaman ve mekanın kullanımı, insana bakış, dil ve üslûba gösterdiği özen bakımından dikkat çeker. İlk hikâyelerinde“sanat sanat için”anlayışıyla hareket eden Kenan Hulûsi, üslûpçu bir yazar kimliğiyle karşımıza çıkar.“Sanat toplum için”anlayışıyla yazdığı ikinci dönem hikâyeleri ise yaşadığı dönemin sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik hayatından izler taşır. Bu dönemde yazmış olduğu hikâyelerde sosyal gerçekçilik akımının etkisindedir. Ancak dönemin sosyal gerçekçi yazarlarından farklı olarak, ferdi ihmal etmez. Toplumsal meselelere, bireyi ilgilendirdiği ölçüde hikâyelerinde yer verir. Erken ölümü çabuk unutulmasına sebep olmuştur. Oysa Kenan Hulûsi'nin unutulmayı hak etmeyen güzel hikâyeleri vardır. Türk hikâyesinin bugünkü noktasına gelmesinde Kenan Hulûsi'nin önemli payı vardır.
Özet (Çeviri)
Kenan Hulûsi Koray, is not only known by his art of story telling but also his novels,prose poems,anecdotes, articles, reports, criticisms in his short life. The stories written by the effect of two countradictory art comprehensions, attract attention with theme variety, time and the use of place, view to human being , and taking great care in language and form. Kenan Hulûsi Koray, writing with the comprehension of“the art for art”in his first stories, appears as a stylist writer. In his second term stories which he wrote with the comprehension of“the art for society”he reflects his terms of social, political, cultural, economic life. He wrote in the effect of social reality trend, but as a writer different from the writers of his term, he doesn't neglect the individual. He gives importance to social problems as long as it relates the individual. His early death caused him to be forgotten. But Kenan Hulûsi Koray's works do not deserve to be forgotten. He had an important role in the development of modern Turkish Story.