Türkiye'de yazma eser kataloglarının tarihsel gilişimi ve analizi (1923-2006)
The historical development and analysis of manuscript catalogues in Turkey (1923-2006)
  1. Tez No: 209795
  2. Yazar: HÜSEYİN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUBA KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Bibliography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Türkiye'de yazma eser kataloglarının tarihsel gelişimi ve analizi: 1923-2006 Türkiye kütüphanelerinde yaklaşık 300.000 cilt içinde 600.000 yazma kitap/risale bulunmaktadır. Bu yazma eserlerin kataloglanması çalışmalarına Osmanlı döneminde başlanmıştır. Cumhuriyetin ilanından kısa bir süre sonra yeniden başlanan çalışmalar hâlâ tamamlanamamıştır. Bununla birlikte Cumhuriyet döneminde birçok yazma eser kataloğu yayınlanmıştır. Bu çalışmada, Cumhuriyet döneminde yayınlanan yazma eser katalogları tek tek incelenmiştir. Bu sayede bu katalogların eksiklikleri ile ortak özellikleri tesbit edilmiştir. Çalışma, bundan sonra yayınlanacak katalogların, kütüphanecilik standartlarına daha uygun olarak yayınlanmalarına katkıda bulunacak çözüm önerileriyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish libraries hold 600.000 manuscripts within in approximately 300.000 different bound volumes. The process of cataloguing these manuscripts started in the Ottoman period. Ceased with the advent of the Turkish Republic for a short while, the work continued afterwards. Although the cataloging of these manuscript is incomplete, many catalogues have been published in the meantime for various collections. In this study, all of the manuscript catalogues so far published have been examined to show similarities among them as well as some deficiencies they have. The study also includes some new suggestions to help raise the standard of manuscript catalogues which will be published in the near future in Turkey.