16. yüzyıl şairlerinden Derviş'in Mevlid'i (metin ve inceleme)
The Dervish?s Mevlid who is poet of 16 th. century (text-analysis)
- Tez No: 209809
- Danışmanlar: PROF. SEBAHAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Mevlid, Hz. Muhammed (s.a.v.)'in doğum günü ve bu günü anlatan eser ve de bu günde yapılan merasimdir. Mevlid'in ilk örnekleri Arap edebiyatında verilmistir. Arap edebiyatının önemli siir türlerinden olan methiye içerisinde Hz. Muhammed'e yapılan övgüler önemli yer tutmaktadır. Hz. Peygamber'in vefatından sonra bu methiyelere bağlı olarak yeni türler gelismistir. Mevlid de bu yeni edebi türlerden biridir. Mevlid, Arap edebiyatında baslamasından hemen sonra Türk edebiyatında da kendini göstermistir. ?lk Türkçe mevlid Süleyman Çelebi'nin 812'de (1409) kaleme aldığı Vesîletü'nnecât adlı kitabıdır. Birçok Türk sairi mevlid kaleme almıstır fakat en güzel örneğini Süleyman Çelebi yazmıstır. Türkçe yazılan mevlidlerin sayısı 200 civarındadır. Bunlardan bir kısmı Süleyman Çelebi'nin eserine aynen benzerlik gösterir, bir kısmında küçük farklılıklar vardır, geri kalanları ise tamamen farklı yeni eserlerdir. Biz bu çalısmamızda, 16. yüzyılda yasayan Dervis isimli sairin yazdığı Mevlid'ini inceledik. Çalısmamızın inceleme kısmı, giris ve üç bölüm halinde hazırlanmıstır. Giris bölümünde ?slam ve Türk edebiyatında Mevlid'e dair bilgiler sunulmustur. Birinci bölümde Dervis'e dair bilgi verilmistir. ?kinci bölümde eserin sekil özellikleri incelenmistir. Üçüncü bölümde ise muhteva özelliklerine kısaca değinilmistir. Son olarak da metin ve nesre çevirisi verilmistir. Dervis'in eseri Süleyman Çelebi'den alıntı mısralar olsa da, mevlid türünün farklı ve güzel bir örneğidir.
Özet (Çeviri)
Mevlid is a name for Hz. Mohammed (s.a.v)?s birthday and the work describing the day and also the ritual performed on the same day. First examples of Mevlid poems were given in Arabic literature. Commendations for Hz. Mohammed cover an important part in ?Methiye?, one of the most important kinds of poems of Arabic literature. New types relating to ?Methiye? flourished after the death of the Prophet, and Mevlid is one of those types. Mevlid, born in Arabic literature, quickly manifested itself in Turkish literature, too. The first Turkish Mevlid poem is the work called Vesiletü?n Necat written by Suleyman Celebi in 812 (1409). Many Turkish poets wrote Mevlid poems, but the best example was written by Suleyman Celebi. The number of Turkish Mevlid poems is around 200. Some of these closely resemble the work of Suleyman Celebi, and some have a few differences, and the rest are complete new works. In our study, we examined a Mevlid poem written by a poet named ?Dervis?, who lived in the 16th century. Our study consists of the preface and three chapters. In the preface, information on Mevlid in both Islamic and Turkish literature is given. Information about the poet, ?Dervis? is provided in the first chapter. In the second chapter, features pertaining to form of the work are studied. In the third chapter, features of the contents are briefly mentioned. Finally, the translation of the work to text and prose is given. Although Dervis?s work contains quoted lines from Suleyman Celebi, it is a different and beautiful example of Mevlid type.