Riyaset-i Cumhur mûsikî heyeti
Presidency orchestra
  1. Tez No: 209812
  2. Yazar: RECAYİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ SATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sultan II. Mahmut döneminde, Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılması ile birlikte bu kuruma bağlı olan Mehterhane de kapatılmıştı. Mehterhanenin yerine 1827 yılında, şimdiki üniversite binasının yerinde bulunan Taşkışla'da Muzika-i Hümayûn kuruldu. Bu müessese bünyesinde, Batı müziği icralarına göre düzenlenmiş bir orkestra, askerî müzik için bando ve Türk mûsikisi icralarına yönelik bir incesaz heyeti bulunuyordu. Saray Orkestrası olarak da adlandırılan Muzika-i Hümayûn, saltanatın kaldırılmasına kadar padişaha bağlı idi. 1922'de ise Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından halife seçilen Abdülmecit Efendi'nin makamına bağlanmıştır. 27 Nisan 1924'e gelindiğinde Muzika-i Hümayûn, tüm kadrosu ile birlikte Ankara'ya nakledilir ve cumhurbaşkanlığına bağlı bir orkestra haline dönüştürülür. Adı Riyaset-i Cumhur Mûsikî Heyeti olarak değiştirilen kurum yine üç ayrı müzik grubunu ihtiva etmektedir: Orkestra, bando ve Fasıl heyeti. Mûsikî Heyeti, Ankara'da halka açık konser programları düzenlemiş, devlet ricali için konserler vermiş, yabancı ülke temsilciliklerinde icralarda bulunmuştur. Ankara'ya gelen yabancı devlet temsilcileri için verilen kabul törenlerinde orkestra icralarda bulunmuştur. Fasıl Heyeti'nin ise ayrı bir hususiyeti bulunuyordu. Atatürk'ün sofrasında önemli bir yeri bulunan İncesaz Heyeti, O'nun akşam yemeklerinde fasıllar yapmış, Atatürk, heyet ile beraber şarkılar söyleyecek kadar samimiyet göstermiştir. Orkestra ve Bando 1933'te Cumhurbaşkanlığı Filarmonik Orkestrası ve Cumhurbaşkanlığı Armoni Mızıkası olarak ikiye ayrılmıştır. İncesaz Heyeti ise Atatürk'ün hastalığının belirginleşmeye başladığı 1936 yılından itibaren silikleşmeye başlamış ve önemini yitirmiştir. Orkestra günümüzde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olarak faaliyet göstermektedir. Bando ise, günümüzde Silahlı Kuvvetler Armonik Mızıkası adını almış ve faaliyetlerine devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In Era of Mahmoud the Second, Mehterhane was closed together with the Janissary corps abolishment. Instead of Mehterhane, Muzika-i Humayun was established in 1827 at Taşkışla where the university building exists now-a-days. This establishment was containing an orchestra to perform a western music, military band to perform military music and finally ?Incesaz Heyeti? (small Turkish music group of musicians playing only stringed instruments and tambourines) to perform traditional Turkish music. Muzika-i Humayun , known as Royal Orchestra was connected to the sultanate till abolishment of caliphate. Afterwards, it was connected Abdulmecit by the Turkish Grand National Assembly in 1922. In April 27 1924, the whole Muzika-i Humayun was placed to Ankara and connected to the Presidency. Its name was changed into Presidency Orchestra and it continued to contain three groups: Orchestra, military band and, chamber music group. Presidency Orchestra, performed music to public as well as government authorities and foreign consulates and embassies. They also performed music in receptions. However Chamber Music Group also know as ?Incesaz Heyeti? had a peculiarity. They were played an important role in Ataturk?s dinners and they performed a music together with Ataturk while gaining his sincerity. In 1933, Orchestra was named as Philharmonic Orchestra and military band as Presidency Harmony Brass Band. Starting form 1936 Chamber Music Group was stared to loose its importance with the Ataturk?s illness and finally dissolved. Philharmonic Orchestra is still performing under the name of the Presidency Symphonic Orchestra. Military Band is also performing under the name of Armed Force Harmony Brass Band.