Burhan Cahit Morkaya'nın romanlarında kadın tipleri
Women types in novels of Burhan Cahit Morkaya
- Tez No: 209825
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA UĞURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Burhan Cahit Morkaya, Cumhuriyet'e yaklasan yıllarda ve Cumhuriyet döneminde yazdıgı romanlarda Türk toplumunun çesitli meselelerini yüzeysel isleyen popüler romanlar yazmıstır. Burhan Cahit, romanlarında kadın kahramanlara önemli yer verir. Çünkü siyasi sosyal degisimin kadın cinsi üzerindeki etkisi erkege etkisinden daha yogundur. Romanlarında kadın-erkek iliskileri üzerinde çok duran yazarın kadın kahramanlarını iki bölümde incelemek mümkündür: Savas konulu romanların kahramanı kadınlar, barıs dönemi romanların kahramanı kadınlar. Burhan Cahit Morkaya'nın kadın kahramanları arasında en olumlu buldugu ve topluma model olarak sundugu tip, Cumhuriyet döneminin realist, iyimser, egitimli-çalısan, spor-sanat düskünü genç kız tipidir.
Özet (Çeviri)
Burhan Cahit Morkaya, wrote popular novels about various aspects of Turkısh society during the period just before and after the announcement of the Turkısh Republıc. However, his novels are not efficient to give a deep understanding of the various aspects of Turkish society. Burhan Cahit Morkaya gives importance to heroines in his novels, because the effects of socio-political changes on women were more intensive than men in that period in question. Burhan Cahit shows a special attention to the relationship of women and men in his novels. It is possible to examine his heroines in two classification: The heroines in the novels which are about the war and the heroines in his novels of the peace period. Among it?s heroines, the most ideal model for the society is the figure of a young woman who is a realist, positivist, well-educated, sophisticated and hard working, and who is also fond of sports and art, as a symbol of the new Turkish Republic.