Burhan Cahit Morkaya'nın romanlarında sosyal, siyasi ve kültürel meseleler
Burhan Cahit Morkaya's novels of social, political and cultural issues
- Tez No: 277860
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Osmanlı'nın modernleşme sürecinin başladığı 18. yy.dan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar geçen uzun dönemde birçok çalkantı yaşanır. Bu çalkantıların getirdiği problemlerin bir bölümü ise yeni Cumhuriyet'le birlikte devralınır. Bu dönemde geçmişin hatalarını tekrarlamamak, yeni bir gelecek inşa etmek için aydınlar tarafından yoğun bir düşünce faaliyetine girişilir. Bu faaliyetin en aktif olarak yapıldığı yer ise gazetelerdir. Burhan Cahit Morkaya, gazeteciliğinin getirdiği bir özellik olarak dönemin sosyal, siyasî ve kültürel meseleleri etrafında fikir yürütenler arasında yer almıştır.Morkaya'nın romancı kimliğinin olması, yazarın gazetesinde tartıştığı meselelerin, savunduğu fikirlerin edebî eserlere de taşınmasını sağlamıştır. Yazarın romanları, geniş kitleler tarafından okunması için yazıldığından edebîliğinden birçok şey kaybetse de devrin sosyal atmosferini yansıtmada iyi birer malzeme niteliği taşırlar.Biz bu tezde yazarın eserlerinde yer verdiği sosyal, siyasî ve kültürel meseleler olan ?savaşlar?, ?Batılılaşma?, ?ahlâkî çöküntü?, ?Ermeni meselesi?, ?Doğu-Batı çatışması?, ?gelenek-modern çatışması?, ?din ve din adamları? ve ?serbest çalışma hayatı? konularını nasıl işlediğini göstermeye, bu konulara yazarın şahsî bakış açısını ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Many turmoils have realized in the long term that started with the modernization process of Ottoman Empire in the 18th century until the foundation of Republic of Turkey. Some of the problems that are brought with these turmoils are taken over with the Republic. In this term the intellectuals launched intensive mental activities in order to build a new future and not to repeat the same mistakes of the past. The newspapers are the most active means for this activity. Burhan Cahit Morkaya is one of these intellectuals that opined about the social, political and cultural problems as a journalist.As a novelist Morkaya treated the matters that he discussed in his newspaper and the thoughts he defended in his literary Works. Even though his Works lost in value literarily to reach the masses, they reflect the social mood of that time.In this thesis we tried to introduce how the author treated the political, social and cultural matters such as ?wars?, ?Westernization?, ?moral corruption?, ?the Armenian question?, ?East-West conflict?, ?traditional-modern conflict?, ?religion and religionists? and ?free working life? and to introduce his personal perspective on these matters.