Burhan Cahid Morkaya (hayatı ve eserleri üzerine bir araştırma)
A study on the life and works of Burhan Cahid Morkaya
  1. Tez No: 186016
  2. Yazar: ÖZLEM KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
BURHAN CAH D MORKAYA(HAYATI VE ESERLER ÜZER NE B R ARAŞTIRMA)ÖZLEM KAYABAŞIÖZETTürk edebiyatında hikâye ve roman, şimdiye kadar yapılan pek çok çalışmaylaaydınlatılmaya çalışılmış türlerdir. Tanzimat'tan Cumhuriyet'e kadar bu türler gittikçegelişen, değişen ve yeniliklere ayak uydurmaya çalışan bir çizgi takip etmişlerdir.Bu çalışmada amaç edebiyat dünyasında pek de tanınmayan, üretken bir yazarve aynı zamanda gazeteci olmasına rağmen sadece devrinin popüler yazarlarından biriolarak kalmış olan Burhan Cahid Morkaya'yı tanıtmaktır.Çalışma üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde Tanzimat'tan Cumhuriyet'ekadar edebiyatımızda hikâye ve romanın gelişimi anlatılmıştır. kinci bölümde BurhanCahid Morkaya'nın hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Son ve tezin asıl kısmınıoluşturan bölümde ise yazarın romanları ele alınmış ve bu romanlar olay, kişiler, zaman,mekân açısından bir değerlendirmeye tâbi tutulmuştur.Çalışma yazarın romanları ile sınırlandırılmıştır. Gazetecilik yönüneyapacağımız diğer çalışmalarda değinilecektir.
Özet (Çeviri)
BURHAN CAHID MORKAYA(A STUDY ON THE LIFE AND WORKS OF BURHAN CAHID MORKAYA)ÖZLEM KAYABAŞIABSTRACTNarrative and novel types in Turkish literature have been tried to be enlightenedup to now. These types follow developing, changing view which keeps up withmodernization.The aim of this study is to introduce Burhan Cahid Morkaya who remained oneof the popular writers in his age, although he is well-known in literary world but aprolific writer and a journalist.This study is divided into three parts. In the first chapter of this study, thedevelopment of story and novel types is mentioned from Tanzimat to Republic period.In the second part, the information is given about the life of Burhan Cahid Morkaya.Writer?s novels, and their analysis in terms of characters, time, event, place constitutethe last and main part of this thesis.This thesis only covers the study on the Burhan Cahid Morkaya?s novels. Hisjournalistic works will be mentioned in other studies.