Seyfe (Kırşehir) Gölündeki dip omurgasız organizmaların cins ve miktar olarak mevsimsel değişimi
Seasonal variation of benthic organisms in the lake Seyfe (Kırşehir) in quantity on quality
  1. Tez No: 23053
  2. Yazar: SEYHAN AHISKA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAKA KARABATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi SEYFE (KIRŞEHİR) GÖLÜNDEKİ DÎP OMURGASIZ ORGANİZMALARIN CİNS VE MİKTAR OLARAK MEVSİMSEL DEĞİŞİMİ Seyhan AHISKA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mustafa KARABATAK 1992, Sayfa: 31 Jüri : Doç. Dr. Mustafa KARABATAK Y. Doç. Dr. Sedat YERLİ Y. Doç. Dr. Fikri AYDIN Sığ, oldukça tuzlu (9.300 mg/lt-32.700 mg/lt) ve hafif alkali su özelliği gösteren ve Türkiye'nin önemli bir kuş barınak alanını teşkil eden Seyfe gölünün dip faunası üzerinde Ekim 1990 - Eylül 1991 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada gölde sadece Chironomidae (Diptera) larvalarından ; Einfeldia pagana, Fleuria lacustris ve Dicrotendipes tritomus türleri ile Gastropodlardan; Planorbis sp., Lymnaea sp. ve Physa sp. "mxı kabukları bulunmuştur. Tespit edilen bu organizma elementlerinin istasyonlara ve aylara göre biomas (birey sayısı / m2) değerleri ve % kompozisyonlarının mevsimsel değişimleri saptanmış, göl suyunun pH'ı, sıcaklığı ve su derinliğindeki mevsimsel değişimler tespit edilmiştir. Chironomidae larva elementleri arasında E.pagana türünün her ay başlıca dominant form olduğu, bunu F. lacustris ve D. tritomus'xm. takip ettiği bulunmuştur. 8 aylık süre içind saptanan toplam Chironomidae larva elementlerinin % 49.44'ünü E. pagana, % 43.53'ünü F. lacustris ve % 7.03'ünü D. tritomus'xm oluşturduğu bulunmuştur. Gölde Chironomidae larva populasyonu yoğunluğu, yani bioması yıl içinde Haziran, Ağustos ve Kasım aylarında maksimum değere eriştiği, sırasıyla 4.2. ve 1. istasyonlarda yoğunlaştığı, yıllık ortalama toplam biomas değeri ise 2445 adet / m2 ve 12.02 gr/m2 olarak hesaplanmıştır. Kuşların yoğun olarak bulundukları bölgeler de Chironomidae larva populasyonunun da yoğun olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Befîtik, Chironomidae, Gastropoda, biomas, mevsimseldeğişim.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis SEASONAL VARIATION OF BENTHIC ORGANISMS IN THE LAKE SEYFE (KIRŞEHİR) IN QUANTITY AND QUALITY Seyhan AHISKA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc.Prof.Dr.Mustafa KARABATAK 1992, Page : 31 Jury : Assoc.Prof.Dr. Mustafa KARABATAK Ass-l Prof. Dr. Sedat YERLİ Assi Prof. Dr. Fikri AYDIN This study was carried out on benthic fauna of Lake Seyfe which are shallow, quite saline, slightly alkaline and important harbour area of birds of Türkiye. Shells of Physa sp. and Planorbis sp., Lymnaea sp. from Gastropods with the species Einfeldia pagana, Fleuria lacustris and Dicrotendipes tritomus only from larvae belonging to Chironomidae (Diptera) during studies performed at the lake between October 1990 and September 1991 were found out. Seasoal variations and composition percent and biomas values of the determined organism elements in respect to stations and months have been determined and also seasonal fluctuations in depht of water and temperature and pH of lake water revealed. It was found out that the species E. pagana among larval elements of Chironomidae was major dominant form, for every month and that this was followed by F. lacustris and D. tritomus. It was determined that E. pagana, F. lacustris and D. tritomus constituted 49.44 %, 43.53 % and 7.03 % of total larval elements of Chironomidae revealed for 8 months, respectively. It has been calculated that larval population density (biomas) of Chironomidae attained maksimum value in June, August and November over a year, that it focussed on stations no 4.2 and 1, respectively and that annual average total biomas value was 2444 individual / m2 and 12.02 gr/m2. In some area where finding density of birds, Chironomidae larvae were found in density. Key words : Benthic, Chironomidae, Gastropoda, biomas, seasonal variation.