Mihri müşfik yaşama ve sanatı
Mihri Müşfik?s life and his art
  1. Tez No: 209852
  2. Yazar: EMİNE SEYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çagdas Türk resim sanatının II.Mesrutiyet döneminde yetisen ilk kadın ressamlarındanolan Mihri Müsfik'in yasamının ve sanatının incelendigi bu tezde, öncelikle sanatçınınyasadıgı dönemin özellikleri üzerinde durulmustur.O dönemde yasanan siyasi gelismelere genel bir bakıs yapılmıs ve bunun toplum veyasayısa, ülkedeki sanat ortamına yansımaları ele alınmıstır. Sanatçının üyesi oldugu OsmanlıRessamlar Cemiyetine ve kurulmasına büyük katkısının oldugu )nas Sanayi-i NefiseMektebine genis çaplı yer ayrılmıstır.Resim sanatının ülkede gelismesi, özellikle kadın sanatçıların egitilmesi konularındaçalısmalarda bulunan Mihri Hanım, çagdas Türk resmindeki bir çok önemli kadınsanatçımızın ögretmeni olmustur. Egitime getirdigi yeniliklerle de adını kalıcı kılan sanatçınınAvrupa ve Amerika'da da zengin ailelerin çocuklarına resim dersleri verdigi bilinmektedir.Genis bir sanat çevresinde yasamıs olan Mihri Hanım, genellikle portre venatürmortlarıyla tanınmaktadır. Sanatçının eserlerinde güçlü bir akademik desen ve duyarlı biranlatım dikkati çeker. Yaglıboya ve pastel tekniginde ustalasan sanatçıya ünlü isimlerdönemin giysileri ve takılarıyla poz vermislerdir.Mihri Hanımın yasamı arastırılırken pek çok bilinmeyenle ve çeliskili ifadelerlekarsılasılmıs, özellikle birbirini tutmayan tarihler mümkün oldugunca düzeltilmeyeçalısılmıstır.Uzun yıllar yurtdısında yasamıs olan Mihri Hanım, yasamının son yıllarını geçirdigiAmerika'da ölmüstür. Sanatçının yurt dısındaki dönemlerinde yaptıgı çalısmaları gün yüzüneçıkamamakta, fakat konu ile ilgili arastırmalar sürmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Mihri Müsfik who was one of the first female painter of contemporaneous picture art,was educated at the secondconstitutional monarch whose life and artistry are studying in thisthesis, before all else peculiarities of period is the artist have lived were settled down.A general view was made to politicial developments in that period and echoings tosociety and way of living, to atmosphere of art taken up. The Association of ottoman?spainters which the artist was a member and nas Sanay-i Nefise School which the artist hadgot big assistances be located in widely.Mihri Lady , who have worked abouth Developing of Picture art in country, especiallyabouth educating of female painters, was a teacher of a lot of female painters incontemporaneous picture art. The artist, whose is permanent for putting forward thenewnesses to education, gave picture lessons to the wealty family?s childrens in Erope andAmerica.Mihri Lady, who lived in a wide enviroment, is know with her portrait and still lifesusually. On artist?s opuses, academic design and sensitive exposition are attacting attention.Famous names posed for the artist who becoming skilled at oil paint and pastel tecnique withclothes and jewerlies of period.When Mihri Lady?s life was researching, a lot of unknowns and incompatipleexpression were met, especially dates are not fit to each other were tried to smooth beingpossible.Long times Mihri Lady has lived in a foreign country. She died in America where shespend her last years. Workings, the artist made in foreign country, can not find, howeverinvestigations abouth subject are still going on.