Sanat eğitiminde Mihri Müşfik'in portre çalışmalarının öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of Mihri Müşfik's portrait works in art education according to student views
- Tez No: 593549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Mihri Müşfik, Paris ve Roma'da sanat eğitimi almış, gerçek anlamıyla özgür batılı kadın figürünün Türkiye'deki ilk temsilcilerindendir. Onun aldırış etmeyen, cesur davranışları, girişkenliği, özgüveni ve yaşam tarzı döneminde çok farklı karşılanmıştır. Mihri Müşfik'in kişiliği sanatın gelişimine olan katkıları ve sanat alanında kızlara eğitim verecek bir okulun kurulması için gösterdiği çabaları dikkat çekmiştir. Bu araştırmada ressam Mihri Müşfik'in yapmış olduğu portre çalışmalarının sanat kuramları açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Mihri Müşfik'i konu alan az sayıda kaynağın bulunması ve konuyla ilgili müstakil kaynakların bulunmaması, benzer şekilde Mihri Müşfik'in sanat eserlerini konu alan yeterince kaynak bulunmaması da bu konunun çalışılmasını önemli kılmaktadır. Bu çalışmada Mihri Müşfik'in sanat eserleri ve bu eserler içinde özellikle portrelerin incelenmesinin alana katkı sunması beklenmektedir. Araştırmanın verileri, nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme ile toplanmıştır. Bu görüşmeler 2018-2019 öğretim yılında Konya'da bulunan bir vakıf üniversitesinin Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümünde eğitim gören 30 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenci görüşlerinden oluşan araştırma verileri çözümlenmesinde içerik analizi yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan Öğrenci Görüşme Formunda araştırmanın amacına uygun 4 soru bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre gerçekçi bir tarzla günlük hayatın içinden kesitlere yer verilmesi veya birebir modelden çalışılarak yapılması sebebi ile Mihri Müşfik'e ait portreler sanat kuramları açısından incelendiğinde yansıtmacı kuram olarak değerlendirilmiştir. Resimlerin bir amaca hizmet ettiği fikrinden yola çıkarak, sanatçının yaşadığı dönemin değerlerini günümüze taşıdığı için eserlerini işlevsel kuram adı altında inceleyebiliriz. Mihri Müşfik'in kendi iç dünyasındaki kurguları betimleyerek dış dünyaya sanat eseri olarak aktarması yönüyle az da olsa anlatımcı olarak değerlendirmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Mihri Müşfik, who studied art in Paris and in Rome, is one of the first representatives of the free western female figure in Turkey in the true sense. Indifferent, courageous behavior, assertiveness, self-esteem and lifestyle of Mihri were received very differently during her time. Mihri Müşfik's personality, her contribution to the development of art and her efforts to establish a school for girls in the arts attracted attention. In this study, it is aimed to examine the portrait works of the artist Mihri Müşfik in terms of art theories. The fact that there are few sources on Mihri Müşfik and that there are no independent sources on the subject, and that Mihri Müşfik does not have enough resources on the works of art makes it important to study this subject. In this study, it is expected that Mihri Müşfik's works of art and especially the examination of portraits will contribute to the field. The data of the research in the survey model were collected through a semi-structured interview which is one of the qualitative research methods. These interviews were conducted with with 30 students of Art Depertment from the Faculty of Fine Arts and Design at Konya Foundation University in the 2018-2019 academic year. Descriptive and content analysis was conducted in the analysis of the research data consisting of student views. The Student Interview Form, which is used as a data collection tool, has 4 questions suitable for the purpose of the research. According to the findings obtained in the study, the portraits of Mihri Müşfik were evaluated as reflective theory when they were examined in terms of art theories due to the fact that cross-sections from daily life were included in a realistic style or made from one-to-one models. Starting from the idea that paintings serve a purpose, we can examine the works of the artist under the name of functional theory since it carries the values of the period of the artist to the present day. Mihri Müşfik's description of the fictions in her own inner world as a work of art to the outside world can be considered as a little narrative.