İSAM (İslam Araştırmalar Merkezi) arşivi için elektronik belge ve doküman yönetim modeli
Electronical record and model of document management for ISAM archives
- Tez No: 209900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KANDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Arastırma ve gelistirme sürecinin en önemli olan ilk adımı arastırma yolu ile bilgiye ulasımın sağlanmasıdır. Bilgi Belge Merkezlerindeki kaynakları taramak seklinde gerçeklesen geleneksel arastırma yöntemleri, bilgi, bilisim ve internet teknolojilerinin gelismesi ile değisime uğramıstır. Bu değisimlerden biri de, arastırmacılara belge ve bilgileri elektronik ortamda sunma hizmetidir. Bu doğrultuda çalısmamızda, ?SAM (?slâm Arastırmalar Merkezi) Arsivi'nde de böyle bir sistem kurulabileceği ve hizmet sunulabileceği tezini savunduk. Yani çalısmamızın amacı, ?slâm Arastırmalar Merkezi Arsivi'nde elektronik belge ve doküman yönetim modeli uygulamaktır.
Özet (Çeviri)
The most important first step of the process of research and development is to enable reaching information by doing research. Traditional research methods that are done by scanning sources at center of informatin and record changed because of developing information, informatics and internet technologies. One of these changes is the service of presenting information and record in an electronical environment to researchers. At this direction in our work we defended the thesis that a similar kind of system can be set up in ?SAM and can serve to researchers. So the aim of our work is to carry out the management model of electronical record and document in ?SAM.