An assessment of the impact of customs union on Turkish bilateral trade flows with the Eu: A gravity model approach
Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin Ab ile karşılıklı ticaretine etkisinin değerlendirilmesi: Yer çekimi modeli yaklaşımı
  1. Tez No: 209910
  2. Yazar: UFUK GÜNEŞ BEBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSU İNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Literatürde Gümrük Birligi'nin Türkiye üzerindeki etkilerini tartısan pek çok çalısma bulunmaktadır. Gümrük Birligi antlasması ile birlikte Türkiye'nin dıs ticaret açıgının arttıgı gözlemlenmistir. Türkiye ile Avrupa Birligi arasındaki ticaret hacmi degisimleri ile ilgili pek çok görüs öne sürülürken, Gümrük Birligi'nin etkileri üzerinde yapılmıs yeterli ampirik çalısma bulunmamaktadır. Bu çalısma, Gümrük Birligi'nin Türkiye'nin Avrupa Birligi ile ticaret akısının üzerindeki etkilerini iki farklı gravity model spesifikasyonu kullanarak panel data analizi çerçevesinde incelemektedir. Toplam ticaret hacmindeki artısa ragmen, Gümrük Birligi antlasmasının artan dıs ticaret açıgının bir sebebi olup olmadıgının açıkça görülmesi için, ithalat ve ihracat rakamları için ayrı analizler yapılmıstır. Her iki spesifikasyona ait regresyon sonuçları, Gümrük Birligi Antlasması'nın Türkiye'nin ithalatını anlamlı bir sekilde arttırmasına ragmen, Türkiye'nin ihracatı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadıgını göstermektedir. Bu çalısmanın ampirik sonuçları, Gümrük Birligi Antlasmasının artan dıs ticaret açıgının sebeplerinden biri oldugunu isaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
There have been numerous studies discussing the advantages and disadvantages of a Customs Union with Turkey. With the establishment of the Customs Union agreement, Turkey?s trade deficit increased through the consequent years. However there hasn?t been sufficient empirical analysis on the effects of the Customs Union, but mainly discussions focusing on changes in the volume of bilateral trade between Turkey and the EU. This study attempts to analyze the impact of the Customs Union on Turkey?s trade flows with the EU using two different specifications of the gravity model in a panel data framework. Although the total volume of trade has increased, this study will investigate the imports and exports separately to find whether the Customs Union agreement is really a cause for the increasing trade deficit or not. The regression results for both specifications suggest that although the Customs Union significantly increased the volume of Turkey?s imports, this agreement?s effect on the exports of Turkey is insignificant. The study?s empirical findings suggest that the Customs Union agreement is one of the causes of the increasing trade deficit.