Opsiyon fiyatlamasında otoregresif koşullu değişen varyans modelleri
Usage of autoregressive conditional heteroskedastic models in option pricing
- Tez No: 209911
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özellikle gelismekte olan ülkelerde yasanan iç ve dıs sosyo-ekonomik gelismeler ile siyasi ve ekonomik belirsizlik ortamı, finansal piyasalarda fiyatların olagandısı negatif veya pozitif yönlü dalgalanmasına neden olmaktadır. Bu durum sermaye piyasalarında etkin fiyat olusumunu engellemekte ve riskin artmasına neden olmaktadır Ani fiyat hareketlerinden kaynaklanan riskin minimizasyonu ve etkin fiyat olusumu için türev piyasalar günümüzde kaçınılmaz bir unsur haline gelmistir. Organize borsalar vasıtasıyla isleyen bir türev piyasası, spot piyasalarda fiyatın etkin olusumunu ve likidite artısını saglar. Türev piyasalarda islem gören opsiyon sözlesmeleri ise piyasada belirlenmis bir prim karsılıgı alıcısına sözlesmede belirlenen fiyattan söz konusu malı veya finansal aracı alma yada satma hakkı saglarlar. Bu yönüyle opsiyon sözlesmeleri spot piyasa riskini düsürmeye yardımcı olur. Ancak opsiyon alıcısının piyasada belirlenen opsiyon priminin yüksek yada düsük oldugunu görmeli, kısaca teorik opsiyon fiyatlamasını en dogru sekilde yapmalıdır. Bu amaçla çalısmamızda Black-Scholes Opsiyon Fiyatlama formülü ile Amsteram borsa endeksi ile ABN Amro Holdings hisse senedine ait teorik opsiyon fiyatları hesaplanmıs ve piyasada olusan opsiyon fiyatları ile karsılastırılmıstır. Hesaplamada kullanılan kosulsuz varyans (volatilite) degerinin tahmininde ARCH modelleri kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Especially in emerging markets, with internal and external socio-economic developments, political and uncertain economic environment causes unusual price fluctuations in both negative and positive ways. This situation increases the risk and prevents effective price formation. For Effective price formation and risk minimization that deprives from abrupt price movements, derivative markets are inevitable factor nowadays. A derivative market that operates through organised markets provides the liquidity increase and efficient price formation in spot markets. Option is a contracts that give buyers the right, but not the obligation, to buy or sell a specified commodity or security at asset price on or before a specified date. With this feature, option markets facilitate to minimize the risk of the spot market. However, option buyer should foresee whether option premium either low or high that determined in the market, concisely option buyer should make theoretical option pricing accurately. In this case, regarding Amsterdam stock Exchange Index and ABN Amro Holdings stock share, theoretical option price is calculated with Black-Scholes Option Pricing formula and compared with option prices that formed in the market. ARCH model is used in estimation of unconditional variance value.