Kur'ân'da yetim kavramı
The orphan concept in Quran
- Tez No: 209912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kur'ân'da yetim kavramını isledigimiz tezimiz bir giris ve üç ana bölümden olusmaktadır. Önsözden sonra giriste yetim kelimesinin ve türevlerinin Kur'ân'da kullanımlarına isaret edildi. Sonra da yetim kelimesinin lügat ve ıstılah manası açıklandı. Birinci Bölümde tarih boyunca yetim ve Islamî dönemde yetim üzerinde duruldu. Ikinci Bölümde ise yetimlerin çesitli sosyal haklarından bahsedildi: Yetimin himayesi, ıslahı, egitimi, nafakası, yetim kız çocukları hakkındaki hükümler ve yetim psikolojisi. Üçüncü Bölümde yetimlerin mâlî hakları ele alındı: Mallarının muhafazası ve isletilmesi, hukûkî temsil, mallarının kendilerine teslimi ve Islam'da yetimlere tahsis edilen gelirler. Sonuç ve kaynakça ile çalısmamız tamamlandı.
Özet (Çeviri)
The Orphan Concept in The Qur?an that we researched in our thesis consist of an introduction and three main chapters. In the introduction orphan ?yetim? concept and its derivatives mentioned according to the Quran. Then what orphan means in the dictionaries and in Islamic literature. In the first chapter, the orphans during the world history and Islamic history examined. In the second chapter the rights that orphans have mentioned. They have rights, like patronage, training, feeding etc. In the third chapter their economical rights examined. Their belongings should be protected by their representatives. There are incomings that assigned to the orphans. In the conclusion it is stressed that Islam gives the orphan?s rights without any reduction.