Kur'ân'da yetim kavramı ve Osmanlı Devleti'nde yetim kurumları (bir Kur'ân kavramının kurumsallaşması)
The concept of orphan in the Qur'an and orphan institutions in the ottoman state (institutionalization of a Qur'an)
- Tez No: 596775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HAKKI İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızda“yetim”kavramından hareketle, bir Kur'ân kavramının kurumsallaşma süreci incelenmiştir. Kronolojik olarak geçmişten günümüze yetim kavramının neye karşılık geldiği ortaya konulmuştur. Bu bağlamda yetimlerin Kur'ân'dan önceki değeri ile Allah'ın Kur'ân ile yetime verdiği değer gözler önüne serilmiştir. Çalışmamıza konu olan başka bir husus ise Osmanlı Devleti'nin yetimlere yönelik yürüttüğü önemli çalışmalardır. Bu çalışmalar bir Kur'ân kavramı olan“yetim”in kurumsallaşma sürecini bizlere yansıtmıştır. Yetime dair atılan adımlar ve kurulan müesseseler, Osmanlı Devleti'nin İslam Medeniyetine önemli katkılar sağladığını ve bizlere örnek teşkil ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, the process of institutionalization of a Qur'an concept is examined with the concept of“orphan”. Chronologically, the concept of orphan from the past to the present has been revealed. In this context, the value of the orphans before the Qur'an and the value that Allah gives to the orphan with the Qur'an are revealed. Another issue that is the subject of our study is the important studies carried out by the towards orphans. These studies reflected the institutionalization process of "orphan olan which is a concept of the The steps taken and the institutions established in the orphanage show that the Ottoman Empire made important contributions to the Islamic Civilization and set an example for us.