Post-purchase intentions related to the affective states in turkish perfume market
Türk parfüm pazarında satınalma sonrası duygu durumuna bağlı olarak ortaya çıkan olumlu ve olumsuz davranışsal niyetler
- Tez No: 209930
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEYNEP BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalısmanın ana amacı, parfüm kategorisi için, satınalma sonrası duygu durumuna baglı olarak ortaya çıkan olumlu ve olumsuz davranıssal niyetleri bulmak ve bu niyetlerin demografik, parfüm satınalma alıskanlıkları, yasalar hakkında bilgi gibi çesitli degiskenlere göre farklılık gösterip göstermedigini incelemektir. Bu çalısma, verileri istatistiksel olarak yorumlamaya dayanan kantitatif bir çalısmadır. Birincil veriler, 7-31 Mayıs 2007 tarihleri arasında, uygun örnekleme yöntemi ile seçilen katılımcıların anketleri kendi kendilerine doldurması saglanarak toplanmıstır. Sonuç olarak 236 anket, analiz için uygun bulunmustur. Bu çalısmanın sonucunda, satınalma sonrası duygu durumuna baglı olarak ortaya çıkan üç olumlu davranıssal niyet: ?marka baglıgı?, ?tavsiye / ürün hakkında konusma?, ve ?iltifat etme, çapraz satınalma, satınalma miktarını arttırma? saptanmıstır. Ayrıca, bulunan üç olumsuz niyet: ?satıcıya tepki gösterme?, ?özel tepki gösterme? ve ?3. sahıslara tepkiyi iletme?, Singh (1988)'in çalısmalarıyla örtüsmüstür. Bulgulara göre, Türk parfüm kullanıcıları, satın aldıkları parfümden memnun kalmaları durumda, çogunlukla ürünü tekrar satın almayı ve tavsiye etmeyi düsünürlerken, daha az oranda memnuniyetlerini üretici / satıcılarla paylasmayı düsünmektedirler. Memnuniyetsizlik durumunda ise, parfüm tüketicileri, çogunlukla tepkilerini satıcıya göstermeyi düsünmekte; Borak (1992)'ın çalısmasına uygun olarak, tüketici koruma derneklerine veya mahkemeye basvurma, gazetelerin tüketici köselerinde yazma gibi 3.sahıslara tepkilerini iletmeyi düsünmemektedirler. Diger önemli bulgular, satınalma sonrası duygu durumuna baglı olarak ortaya çıkan olumlu ve olumsuz davranıssal niyetlerin demografik, parfüm satınalma alıskanlıkları, yasalar hakkında bilgi gibi çesitli degiskenlere göre farklılık göstermesidir. Tüm bulgulara dayanarak, akademisyenlere, üretici / satıcılara ve son olarak hükümete öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to find out the favorable / unfavorable behavioral intentions related to the post-purchase affective states for perfume category and to investigate whether they differ according to demographic characteristics, perfume buying habits of consumers, and knowledge on regulations. This research is a quantitative study aiming to analyze data through descriptive approach. The primary data collected via a self administered consumer survey in Istanbul during 7-31 May 2007 by convenience sampling method. 236 questionnaires were found appropriate to analyze. As a result of this study, we found three favorable behavioral intentions related to the affective states: ?Brand Loyalty?, ?Recommendation/ +WOM? and ?Compliment, Cross-Buying & Increased Use?; and three unfavorable intentions: ?Voice Response?, ?Private Response?, and ?3rd Party Response?, which is consistent with findings of Singh (1988). According to the findings, Turkish perfume buyers intend to repurchase the product and recommend it in case of satisfaction; however they rarely intend to make compliment to the manufacturer / seller. Also, mostly, they prefer to show their response to the seller in case of dissatisfaction; they do not prefer taking action through 3rd parties like going to consumer agency or court, writing on newspaper, etc. This finding is consistent with Borak (1992). We also found some differences in intentions according to demographic characteristics, perfume buying habits of consumers, and knowledge on regulations. Based on the findings of the study we made suggestions for academicians, for manufacturers and lastly for the government.