Sosyal güvenlik kurumlarının Türk kamu mali yapısı içindeki yeri
The place of social security institutions in the Turkish public finance structure
- Tez No: 209945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sosyal güvenlik sistemleri geçen asrın sonunda dünyada geniş çaplı bir uygulama ve gelişme yaşadıktan sonra bir sorun alanı olarak belirmeye başlamıştır. Sosyal güvenliğin temel olarak kamusal bir çalışma alanı olduğu düşünülecek olursa, kamu mali yapısı içerisinde de ciddi bir yükün kaynağını oluşturduğu görülmektedir. Sosyal güvenliğin, emeklilik sistemlerini kapsamak üzere, kamu finansmanı içindeki yerinin çeşitli kuramsal modeller ve uygulama örnekleri ile ele alındığı çalışmada Türkiye için yeni uygulanmaya başlanacak olan idari ve mali yönleri güçlendirilmiş sosyal güvenlik reformunun başarı koşulları irdelenmiştir. Demografik açıdan bir fırsat penceresi yakalamış olan Türkiye için karmaşık bir sorun haline gelmiş olan sosyal güvenlik sisteminin kamu mali yapısı açısından bir sorun olmaktan çıkıp, başarılı bir sistem olma koşulları bulgulanmıştır. Elde edilen bulgular çok başarılı bir sosyal güvenlik sistemi olmaya aday Türk sosyal güvenlik sisteminin geçmişte bu olumlu durumu değerlendirmediği ve fakat yapılan reform ile iyileşme olanaklarının bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As widely applied and developed through the last half of the last century, social security systems appeared as a problem area presently. In case social security would be considered as a working area in public, it is seen that it creates a serious source of burden on public fiscal structure. In the research where the place of social security in public finance is studied with various theoretical models and application cases, the success factors for the social security reform recently put into practice recently which is reinforced from administrative and financial points of views, confined merely to retirement systems. The social security system which turned to a complicated problem for Turkey who has met a unique chance from demographic point of view; the conditions for this system to be turn out from being a problem area and be a successful system are found. Findings point out that the Turkish social security system, a candidate for a successful one, could not make use of that possibility in the past but improvement possibilities are determined upon the new reform move.