Effects of integrity on counterproductive work behaviors: Moderating role of organizational commitment
Dürüstlük/bütünlüğün işyerindeki norm dışı davranışlar üzerindeki etkisi: Örgüte bağlılığın şartlı değişken rolü
- Tez No: 209946
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE ALEV TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalısmada dürüstlük/bütünlük (integrity) ile isyerindeki norm dısı davranıslar (counterproductive work behabiors) arasındaki iliskiler ve örgüte baglılıgın iki degisken arasında sartlı degisken olarak oynadıgı rol incelenmistir. Çogunlugu ögrenci olan ilk çalısmada (N=208), hazırlanan dürüstlük/bütünlük envanterinin yapı geçerliligi incelenmistir. Temel bilesenler analizi sonuçlarına göre, dürüstlük/bütünlügün dört alt boyutu vardır (açık sözlülük/dogruluk, kendini kontrol, güvenilirlik/içtenlik ve kurallara uyma) ve bu alt boyutlar genel bir dürüstlük/bütünlük boyutu altında toplanmaktadır. Ayrıca, dürüstlük/bütünlük envanterinin yapı geçerliligi kisilik envanteri ile karsılastırılarak incelenerek test edimistir. Katılımcıların 277 çalısandan olustugu asıl çalısmada, dürüstlük/bütünlük ile norm dısı davranıslar arasındaki iliskinin yanı sıra, norm dısı davranısların yapısı ve boyutları da incelenmistir. Analiz sonuçlarına göre, isyerindeki norm dısı davranıslar üç boyutludur ve bu üç boyut birbiriyle pozitif korelasyon göstermektedir. Hiyerarsik regresyon analizi sonuçlarına göre, dürüstlük/bütünlük üç tür norm dısı davranıs üzerinde negatif bir etkiye sahiptir. Buna göre, çalısanların dürüstlük/bütünlügü arttıkça üretime ve mala iliskin norm dısı davranıslar daha az gösterilmekte ve daha az kisisel saldırı gerçeklestirilmektedir. Öte yandan, içten baglılık ve minnet baglılıgı dürüstlük/bütünlük ile norm dısı davranıslar arasındaki iliskiyi etkilemektedir. Üretime iliskin norm dısı davranıslar ile dürüstlük/bütünlük arasındaki iliski çalısanın minnet ve içten baglılıgındaki artıs ile beraber güçlenmektedir. Benzer sekilde, minnet baglılıgı arttıkça, dürüstlük/bütünlük ile mala iliskin norm dısı davranıslar arasında daha güçlü bir iliski görülmektedir. Ayrıca, örgüte içten baglılıgın yüksek oldugu durumlarda, dürüstlük/bütünlük ile kisisel saldırı arasında daha güçlü bir iliski ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, çıkar baglılıgı, dürüstlük/bütünlük ile norm dısı davranıslar arasındaki iliskiye anlamlı düzeyde etki etmemektedir.
Özet (Çeviri)
This study mainly investigated the relationship between integrity and workplace counterproductive behaviors (WCB) and the moderating role of organizational commitment between these variables. In the first study that utilized a mostly student sample (N=208), construct validity of integrity scale was checked. The results of principal component analyses showed that integrity had four main dimensions (straightforwardness/fairness, self-control, reliability/sincerity, and conformity) that loaded on a higher factor of integrity. In addition, integrity scale?s construct validity was checked with a personality inventory. The main study, which had 277 employee participants, examined the structure and dimensionality of workplace counterproductive behaviors (WCB), and the relationship between integrity and WCB as well. Principal components analysis revealed that, there were three dimensions of WCB that were significantly and positively correlated with each other. According to the results of hierarchical regression analyses, integrity had negative significant effects on all three types of workplace counterproductivity. That means, as an employee?s integrity increased, s/he conducted less production and property deviance and showed less personal aggression. Affective commitment and normative commitment on the other hand, had significant moderating effects on the relationship between integrity and counterproductivity. The relationship between production deviance and integrity was stronger for employees who were affectively and normatively committed to their organizations. In addition, the employees who were normatively committed to their organizations showed less property deviance than the employees who were not normatively committed. Furthermore, if employees were affectively committed, they showed less interpersonal aggression at work than the employees who were not affectively committed. Continuance commitment however, had no significant moderating role on the relation between integrity and CWB.