Endüstriyel pazarlarda aracılara uygulanan satış geliştirme yöntemlerinin satışla ilişkisi ve bir uygulama
The correlation of trade oriented promotions with sales in industrial markets and a survey
  1. Tez No: 209953
  2. Yazar: GÜLÇİN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA MÜGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalısmada, endüstriyel pazarlarda üreticilerin aracılarına uyguladığı satıs gelistirme teknikleri üzerinde durulmustur. Bu teknikler; aracılara yönelik fiyat imtiyazları, ortaklasa reklam ve satıcı destek programları, ticari yarısmalar ve tesvikler, eğitim programları, fuarlar ve sergilerdir. Isıtma soğutma sektöründe lider firmalarından birinde yapılan arastırmada, firmanın özel bir satıs gelistirme kampanyası incelenmis, aynı zamanda aracılara uygulanan satıs gelistirme yöntemlerinin satısla iliskisi ortaya konmaya çalısılmıstır. Elde edilen bulgular daha kapsamlı çalısmalara ısık tutabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, trade oriented promotion?s methods which are manufacturers to retailers were examined throughly. These methods are trade allowances, cooperative advertising and vendor support programs, trade contests and incentives, point-of ?purchase materials, traning programs and trade shows. In the survey which was made on a company on the heating sector, the company?s special campaign of trade oriented promotions was analysed and also the correlation of trade promotions with sales was mentioned. The results are able to show the way to more comprehensive surveys