Sosyal sigortalarda prim
Premium at social insurance
  1. Tez No: 209954
  2. Yazar: YUNUS YELMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Prim, mesleki ve sosyal risklere karsı, kolektif bir güvence düzeninden herhangi bir birimde yararlanan, sosyal sigorta dallarının özelliklerine göre çalısan ile çalıstırılanların ve devletin ya da bunlardan sadece ikisinin, sigortalının kazancının belirli bir kısmı olarak düzenin parasal ihtiyaçlara katılma payıdır. Çogu yabancı ülkede oldugu gibi ülkemizde de SSK'nın temel finansman kaynagı, isçi ve isverenlerden alınan primlerdir. Bu çalısma ile prim, prim matrahı ve primde tahakkuk ve tahsil asamaları anlatılmaya çalısılmıstır. Sosyal sigorta priminin matrahı, sigortalının aylık brüt ücreti ile isçiye ikramiye vb. yapılan ödemelerin sigorta primine esas alt ve üst sınırları arasında kalan tutarları toplamından olusmaktadır. Prim tahakkuku ve tahsili, genel anlamıyla, primlerin Kuruma ödenebilir safhaya gelmesinden sonra isverenin primleri ertesi ayın sonuna kadar ödemesiyle gerçeklesmektedir. Ödeme, kurum veznesine ya da bankalara nakit, çek, posta çeki ile ödenebilmektedir. Zamanasımı, Kanunla belirtilen kosullar altında belirli bir sürenin geçmesi üzerine bir hak kazanma veya bir yükümlülükten kurtulmayı ifade eder. Yapılan takip sonucunda tahsilinin imkânsız oldugu anlasılan Kurum alacaklarının Kurum yönetim kurulu kararıyla tahsil zamanasımı belirtilmeksizin terkin olunabilecegi hükme baglanmıstır.
Özet (Çeviri)
Premium is a contribution given according to the wage level, by the employer, employee and government sides or two of these sides who are somehow benefiting from the collective security system with a view to meet the financial needs of the system to avoid the occupational and social risks.Similar to many countries, the basic financial resource of our social security organization, namely SIO, is the premiums taken from the employers and employees. With this study, it is seeked to explain the premium, the amount from which premium calculated and the stages of the assessment and the collection of the premiums.The amount from which premium calculated consists of the total amount of the worker?s monthly wage and some payments given such as bonus, etc. There are minimum and maximum levels of the amount from which premium calculated.The assessment and the collection of the premiums function as employers pay the premiums until the end of the next month after the month in which working is realized.The premiums can be paid to the treasury of the Institution or to the banks in cash or by cheque.Prescription expresses either the salvation from a duty or getting a new right with a certain time passed foreseen in the Law. It is stated that the debts which become impossible to collect could be deleted without waiting for the prescription, with a decision taken by the Institution Executive Committee.