İlköğretim okullarında din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde öğretmen tutumlarının öğrenci ve ders üzerindeki etkileri
The effects of religious techers behaviors on students attitudes in religious culture and ethic course lessons in primary education
- Tez No: 209955
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN DODURGALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İlkögretim okullarında zorunlu olarak okutulan DKAB dersinde ögretmenlerin en az müfredat kadar ögrenci ve ders üzerinde etkili olması ögretmen tutumlarının gündeme gelmesine neden olmustur. Bu çalısmada, İstanbul ilindeki ilkögretim 6-7-8. sınıf ögrencilerinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ögretmenlerine karsı olan tutumları incelenmistir. Çalısmada, önce tutum kavramından bahsedilmis ögretmen tutumlarının ögrenci ve ders üzerindeki etkisi ölçülmeye çalısılmıstır. Tutum ölçegi Bogaziçi Ögretim Görevlisi Prof. Dr. Necla Öner' den temin edilmistir. Temel bulgu, DKAB ögretmenlerinin gerek kisisel gerek mesleki gerekse toplumu etkileme gücü ile ilgili tutumlarının ögrenci ve ders üzerinde büyük bir etkisi oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In the religious culture and ethic course lessons which are main lessons in primary education the religious teachers? behaviours become important as much as the students behaviours and contents of religious culture and ethic course lessons. In this study, it was researched the students of 6-7-8 th classes of primary education schools in stanbul, attitudes against religious teachers. First it was explained the mean of attitude then tried to measure the effects of teachers? behaviours on students? attitudes and religious culture and ethic course lessons. The measure of behaviours was provided from Prof. Dr. Necla Öner in Bogaziçi university. It was determined that the personal and Professional behaviours of religious teachers are effected on students attitudes and religious culture and ethic course lessons.