Galata Sn. Pierre Kilisesi'nin tarihi
The history of galata Sn. Pierre Church
  1. Tez No: 209959
  2. Yazar: HAKAN GÜNDOĞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalısmanın konusu, XIII. yüzyılda Katolik kilisesinin yozlasmıs din anlayısına alternatif olarak dogan ve dilenci tarikatların önde gelenlerinden Dominiken tarikatının stanbul'daki en önemli kiliselerinden Saint Pierre Kilisesi'inin tarihidir. Çalısmamız, Dominikenlerin ortaya çıkısından baslamaktadır. Tarikatın ortaya çıkısından hemen sonra stanbul'a gelen Dominikenler, önce su an Arapcami olan Persembe pazarındaki kiliseye yerlesmisler. stanbul'un Fethinden sonra da mevcut kiliselerine tasınmıslardır. Birinci bölümde XIII. yüzyılın sosyal ve dinî dinamikleriyle baglantılı olarak Katolik Dominiken tarikatının kurulusu ve yapılanması incelenmektedir. Daha sonra Türkiye'deki ve stanbul'daki Dominikenlere deginilmektedir. kinci bölümde ise Saint Pierre Kilisesi'nin Tarihi ayrıntılı sekilde aktarılırken günümüzdeki durumu da belirtilmistir. Bu çalısma ile ülkemizde çalısılmamıs olan Dominiken Tarikatının stanbul'daki merkezi konumundaki Saint Pierre Kilisesi'ni ve onun arastırılmayı bekleyen arsivlerini bir nebze olsun akademisyenlere sunduk.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is about the history of Saint Pierre Church ? one of the most significant churches of the Dominiken denomination ? that arouse as an alternative to the corrupted apprehension of religion and is one of the leading beggar denominations. Our study starts with the existence of Dominikens. Having arrived in stanbul just after the beginning of this denomination, Dominikens first settled in the church located at Persembe Bazaar, which is now called ?Arabic Mosque?. They moved to their present church after the Conquest of stanbul. In the first part, the foundation and structure of Catholic Dominiken denomination have been analyzed with regards to the social and religious dynamics of the 13th century. Later on, Dominikens in Turkey and stanbul are mentioned. In the second part, while the history of the Saint Pierre Church is reported in detail, its present status is declared as well. Our main objective in this study is to give the academicians a presentation of the central Saint Pierre Church of the Dominiken denomination and its archives which are waiting to be searched.