Menkul kıymet yatırım aracı olarak hisse senetleri ve Türkiyede hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler
Financial instruments and equities as investment vehicles and factors affecting equity prices in Turkish financial markets
  1. Tez No: 209960
  2. Yazar: DİDEM HALABAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FATMA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezde; hisse senetleri ve Türkiye'de hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler incelenmistir. Piyasa ekonomisinin en önemli unsurlarından biri sermaye piyasası ve en önemli kurumlarından bir tanesi de menkul kıymetler borsasıdır. Menkul kıymetler borsasında islem gören menkul kıymetlerin degerlerinde meydana gelen degisiklikler, ülke ekonomisindeki gelismeleri çok kısa bir sürede yansıtma özelligine sahiptir. Borsalarda fiyatlar arz ve talebe göre belirlenir. Ancak fiyata etki eden çok çesitli faktörler vardır. Bu faktörler toplum psikolojisinden siyasi olaylara kadar genis bir yapıda yerini bulur. Borsa bir çok belirsizligin oldugu bir piyasa türü olmakla beraber hisse senedi fiyatlarının olumlu ve olumsuz tepkileri yatırımcılar açısından tahmin edilmesi imkansız bir yapıya sahip degildir. Hisse senedi fiyatlarının gelecekteki durumunu tahmin etme çabaları, geçmisten bugüne, gündemdeki yerini koruyan konuların basında gelmektedir. Bu konuda en sık kullanılan metotlardan olan temel ve teknik analiz yöntemleri sayesinde, gelecek vaat eden hisseler dogru olarak tahmin edilse dahi, makro ekonomik göstergelerde ortaya çıkan olumsuzluklar yada hiç beklenmedik gelismeler, bu tahminin gerçeklesmeme sonucunu dogurabilecektir. Arastırmalar neticesinde ortaya çıkan önemli bir sonuç ise MKB'nin etkin bir piyasa olmadıgıdır. Piyasaların etkin olmamasının en önemli sebepleri piyasada bilgisel asimetri olmasıdır yani bilgilerin bütün yatırımcılar tarafından aynı zamanda ögrenilememesidir. Bilgisel asimetrinin oldugu piyasalarda ise manipülasyon ve spekülasyon vardır. Bu durum ise ikincil piyasaların birincil piyasalara fon saglama islevine oldukça ciddi zararlar vermekte ve yeni isletmelerin sermaye piyasasına katılımını engellemektedir. Böylece piyasaların islem hacmi düsmekte ve oldukça sıg bir piyasa yapısı olusmaktadır. Piyasayı etkin hale getirmek için yapılabilecek islerin basında Kamuyu Aydınlatma lkesinin etkin bir sekilde uygulanması, manipülasyon, spekülasyon ve içeriden ögrenenlerin ticaretini engelleyici yasal hükümlerin olusturulmasıdır
Özet (Çeviri)
I have analyzed Turkish equity and the factors that affect the Turkish stock prices in this thesis. Financial markets and the financial exchanges are the one of the most important characteristics of a free market economy.The changes in the values of equities that are traded in the financial exchanges can also be timely indicators of the changes in the country?s economy and its developments. Equity prices in the financial exchanges are determined by the supply and demand. There are also other factors that impact the equity prices such as social psychology, culture, political risks, etc. Equity markets by nature carry risks and uncertainties. Despite these unknowns, investors? ability to guess or to calculate the changes in the equity prices is not impossible. Investors? efforts and endeavor to accurately calculate the future value of equities is always a primary current event. One way of calculating future value of stocks is using fundamental and technical analysis. It is possible with a margin or error and scenario analysis to calculate or to guess values of promising stocks. Other factor that may negatively affect the values of stocks such as macroeconomic developments and changes, other unforeseen risks and uncertainties may lead the investor to come up with the wrong calculations. The analysis also clearly shows that IMKB is not an effective or efficient stock exchange. In an efficient environment, all public information is known by all the investors implying that there is no information asymmetry. In markets with information asymmetry, there persists a lack of confidence, manipulation and speculation. These conditions may prevent transparency and reduce confidence in the markets and lead to a lack of participation in the primary and secondary markets. The damage to the markets is very very serious. All this leads to a reduction in volume in the markets, leading to inefficiency and volatility. In order to make the IMKB an efficient stock exchange and a reliable financial market, we need to primarily educate the investors, and enact laws preventing manipulation, insider information and speculation.