Selahaddin-i Eyyûbî devrinde ilmî faaliyetler
Scientific activities during the reign of Salah Al-Din Al-Ayyubi
- Tez No: 209964
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Arastırma giris ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giris bölümünde yararlandıgımız kaynak kitap ve arastırmaların yanında ana hatlarıyla kurulus döneminde Eyyûbîler ve Salâhaddîn-i Eyyûbî dönemindeki ilmî hayat degerlendirilmistir. Birinci bölümde Salâhaddîn döneminde kurulan medreseler ele alınmıstır. kinci bölümde medreselerde okutulan kitaplar, dönemin ragbet gören ilimleri baglamında incelenmistir. Üçüncü bölümde ise devrin önde gelen âlimleri, dönemin genel yapısı içinde sıralanmıstır Salâhaddîn dönemi ilmî faaliyetler bakımından son derece parlak bir dönemi teskil etmektedir. Sultân Salâhaddîn, siyasî birligi saglama ve haçlılara karsı genis kitlelerin destegini arkasına alma amacıyla Ehli Sünnet ve'l-Cemâat ruhunu canlandırmaya büyük önem vermis, bunu da önemli ölçüde medrese insâ ederek saglamıstır. Bu devirde din, siyaset ve düsünce alanında önemli etkiler bırakan degerli ilim adamları yetismistir. Bu baglamda Sâtıbî, bn Asâkir, bn Kudâme, bn Münkız, Sühreverdî el-Maktûl, bn Meymûn (Maimonides), Seyfeddîn elÂmidî ve Abdüllatîf el-Bagdâdî bu devirde yetismis ve daha sonraki nesiller üzerinde önemli etkiler bırakan ilim adamlarının basında gelmektedir
Özet (Çeviri)
This dissertation project consists of an introduction and three chapters. n the introduction part the sources and related literature of our research as well as the scientific life of Ayyubis is discussed. n the first chapter the madrasas that were established by Salah al-Din were explored. The teaching system and text books of the madrasas is the subject of the second chapter. n the third chapter, however, we dealt with the scholars of the period, espacially their Contrbution to slamic Culture, and their impact on the later periods. Sultan Salah al-Din paid great attention to the unity and integrity of Muslim Society within the Sunni School. n his time many important scholars of religion, politics and philosophy appeared in cultural life. Among them al-Shatibi, bn Asakir, bn Qudama, bn Munqiz, al-Suhrawardi, Maimonides, Sayf al-Din al-Amidi, and Abd al- Latif al-Baghdadi are the major scholars and thinkers of the time.