Enformelleşmiş istihdam içinde kadın emeği ve ev eksenli çalışma
Female labor and home oriented work in the informal employment
- Tez No: 209965
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET RIZA TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalısma asıl olarak kadınların, kadın kimliklerinden dolayı üstlendikleri ev içi üretim iliskilerinin yanı sıra, ev eksenli üretimin bir kadın çalısma biçimi olarak yasamlarına girisinin asamalarını ve nedenlerini anlama çabasındadır. Ev eksenli çalısan kadınların neden bir çalısma sekli olarak evde çalısmayı seçtigi, bu seçimin özünde bir tercih mi zorunluluk mu oldugu, bu üretim biçiminin neden ve nasıl örgütlendigi ve giderek yaygınlastıgı ele alınmaya çalısılmıs ve kadınların kendi emeklerinin degerinin ne kadar farkında oldugu konusunda sonuçlara varılmak istenmistir. Çünkü özellikle akrabalık ve aile gibi geleneksel iliskiler açısından bakıldıgında kadınların ev içi emeklerinin görünmez oldugu ve degersizlestigi bilinmektedir. Buna baglı olarak bir kadın çalısma sekli olan evde çalısma, yine kadın emeginin ev içinde harcanmasından kaynaklı görünmezligini koruyan bir alandır. Ev eksenli çalısmanın özellikleri ve dinamikleri çerçevesinde, toplumsal kadın kimligi ile iliskilerini anlamak asıl amacı olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In addition to the domestic production relations that are in the responsibility of the women due to their female identification, this study, mainly, aims to understand the reasons and stages of the introduction of the home-oriented production as a working style for women. The answers to the questions, such as, why the home-oriented working women wanted to work at home, whether this decision was a preference or an obligation, how and why this working style was organized, how the organization became widespread were wanted to be discussed. In addition to this, the results related with how much the women realized the value of their labor were wanted to be obtained. Because, it is well known that in the aspect of traditional relations such as, agnation or family, the domestic labor of the women was invisible and invaluable. Related with the previous sentence, working at home, as a working style, is an area that preserves its invisibility due to being expended of women?s labor at home. In the limits of homeoriented production?s specialties and dynamics, the main aim is to understand the social woman identification and their relations