Osmanlı'da mübarek gün ve gecelerde dinî mûsiki
Religious music on holy days and nights in the Ottoman Empire
  1. Tez No: 209972
  2. Yazar: HACER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. NURİ UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
slam dünyasında Muharrem ayının onuncu günü (asûre); Mevlid, Regâib, Mi'rac, Berat kandilleri; Ramazan günleri ve Kadir gecesi, Ramazan ve Kurban bayramları sevinç ve coskuyla karsılanan, aynı zamanda mübârek kabul edilen gün ve gecelerdir. Osmanlı'da mübârek gün ve gecelerin ihya edildigi zamanlarda, bu durumun ruhuna uygun olarak halk ve saray mensupları tarafından çesitli folklorik faaliyetler ortaya çıkmıstır. Aynı zamanda Türk Edebiyatı'nda mevlid, mi'râciyye, regâibiyye, mersiye, muharremiyye, kaside gibi siir türleri ortaya çıkmıs; bu eserlerin bestelenmesiyle mûsiki alanında cami ve tekke mûsikisinin bazı formları olusmustur. Bu gün ve gecelerde çogunlukla okunan Süleyman Çelebi'nin Mevlid olarak anılan Vesîletü'n Necât isimli eseri olmustur
Özet (Çeviri)
In Islamic world; Mevlid, Regaib, Mirac, Berat Kandils, the tenth day of Muharrem month (asure), Ramazan days and Kadir night, Ramazan and Kurban Feasts are welcomed with enthusiasm holy days and nights. In the Ottoman Empire while reliving the holy days and nights, in accordance with the spirit of this situation various folklore activities were revealed by public and courtiers. At the same time in Turkish literature some poems like mevlid, miraciyye, regaibiyye, mersiye, muharremiyye, kaside arised and with the composing of these Works; some forms of mosgue and dervish convent music appeared in music area on these days and nights the work of Süleyman Çelebi which is mentioned as Mevlid and named as Vesiletün Necat was read generally.