Türk vergi sisteminde amortismanlar
Amortizations in the Turkish tax system
  1. Tez No: 209971
  2. Yazar: ŞULE METİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. A. BUMİN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türk vergi sistemine 1949 yılında yürürlükte olan 5432 sayılı Vergi Usul Kanunu ile girmis olan amortisman müessesesi, 1961 yılına kadar yürürlükte kalmıstır. 1961 yılında 213 sayılı Vergi Usul Kanunun yürürlüge girmesi ile amortisman müessesesi bu Kanunda düzenlenerek, zaman içerisinde geçirmis oldugu bir takım asamalar neticesinde bu günkü halini almıstır. Amortisman kavramının borç ödeme, aktiflestirilen giderlerin itfası ve degersiz alacaklar ile süpheli alacakların giderlestirilmesi anlamlarını da kavrayan genis bir çerçevesi bulunmaktadır. Vergi sistemimiz amortisman uygulamasını maddi duran varlıklara baglı olarak düzenlememistir.Çünkü maddi duran varlıkların yanı sıra diger iktisadi kıymetler de zaman içerisinde deger kaybına ugrayabilir. Bu nedenle amortisman müessesesi isletmeye dahil iktisadi kıymetlerdeki deger kaybını ifade etmesi nedeniyle bir zarar ve dolayısıyla da gider unsurudur ve ilgili vergilendirme dönemine intikali kaçınılmazdır. Buradan hareketle, bu çalısmamızda amortismanların vergi açısından önemi, konusu ve uygulamaya iliskin düzenlemeler Vergi Usul Kanununda amortismanlarla ilgili hükümler çerçevesinde bes bölüm halinde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Amortization foundation was accepted in 1949 with 5432 numbered Tax Procedure Law.This law had remained in effect until 1961.This amortization law was changed to 213 numbered Tax Procedure Law in 1961.After this time Amortization law took their last version with some changes. Amortization?s meaning is;reckoning,to be able to activate redemption of expenditure and to activate redemption of suspicious expenditure. Our tax system didn?t arrange usage of amortization with suitable for stabile entities.Because not only pecuniary of stabile entities but also financial worths can be lost in value as time goes on.Amortization foundation is detriment because of losing worth for financial and manipulation.So it is a expenditure component.Consequently it is unavoidable transition to term of taxation. Therefore;the importance of amortization to taxation was arranged in Tax Procedure Law.And it was investigated in the five parts.