Doğrusal programalamanın üretim planlaması alanında uygulanması
Application of lineer programming in production planning
- Tez No: 209973
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde kaynakların sınırlı, ihtiyaçların ise aksine sonsuz olması mevcut kaynakların planlı bir şekilde kullanılmasını gerektirir. Kaynakların amacına ve yerine uygun şekilde kullanılarak gerekli üretimin yeterli ve planlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ülkelerin günümüzdeki temel problemidir. Bunun için ilk formülasyon çalışmaları ABD Hava Kuvvetleri'nin bir araştırma örgütü olan RAND Corporation'da Dantzig tarafından 1947 yılında kompleks çözüm yönteminin geliştirilmesiyle başlamıştır. Yapmış olduğum bu yüksek lisans tez çalışmasında, Doğrusal Programlama Yöntemi ile Üretim Planlaması yaparak sınırlı kaynakları optimum kullanımıyla kar maksimizasyonunu hedefledim. Bunun için örnek olarak almış olduğumuz Aydınlar Tuğla A.Ş. firmasına Doğrusal Programlamayı kullanarak Üretim Planlaması uyguladım.Çalışmamda işletmeden aldığım kısıtlar doğrultusunda oluşturduğum modelin bilinmeyenlerini Excel ve Ds for Windows paket programlarını kullanarak çözdüm ve elde ettiğim sonuçların aynı olduğunu gördüm. Sonuçları değerlendirdiğimde işletmenin karının 36.980,00 YTL den 41.298,00 YTL ye çıktığını ve 7.968,00 YTL lik işçilik kaybının oluştuğunu gördüm.Böylece toplam kar 12.286,00 YTL ye ulaştı.Elde ettiğim bu rakamları değerlendirdiğimde, işletmenin eski karını yapmış olduğum üretim planlamasının sonuçları ile karşılaştırdım ve %34 lük bir ekstra kar elde ettim. Bu da çalışmamın tutarlılığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Contemporary limited resources and unlimited demand, requires planned usage of available resources. Today, the main problem of countries is using resources in accordance with their aims to obtain an efficient and planned manufacturing. To solve this problem the first formulation studies have been started by RAND Corporation Dantzig which is an institution of the US Air Force. In 1947 RAND has developed the complex solution method. In the thesis, manufacturing planning is made by using Linear Programing Method. By using this method, it is aimed to obtain profit maximization via usage of limited resources at the optimum level. Aydınlar Tugla A.S. is taken as a case study for manufacturing planning via linear programing. In this study, a model is built according to information which is taken from the firm and the indeterminates of the model are solved by the programs of Excel and Ds for Windows. At the end, the same results have been obtained. When the results are evaluated, it is seen that profit of the firm increases from 36.980,00 YTL to 41.298,00 YTL and labor loss arises in the amount of 7.968,00 YTL. Thus, total profit becomes 12.286,00 YTL. There is 34% extra profit when the results of the modelling are compared with previous profit of the firm. This result points out the consistency of the study.