Bankacılık sektöründeki dalgalanmaların otoregresif koşullu değişen varyans modelleri ile incelenmesi
The research of volatility in banking sector using autoregressive conditional heteroskedasticity models
- Tez No: 209990
- Danışmanlar: PROF. IŞIL AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalısmada bankacılık sektöründe yasanan krizler ve olusan dalgalanmalar incelenmistir. Bu dalgalanmalar sonucu olusan volatilite arastırılmıs ve modelize edilmeye çalısılmıstır. Türkiye'de 1980 sonrası uygulamaya geçirilen ekonomik politikaların sonucu 1994 ve 2001 krizleri yasanmıstır. 1994 ve 2001 krizleri farklılıklar içermesine ragmen tetikleyici nedenleri bakımından ortak noktalar içermektedir. Bunlardan bazıları sunlardır: Kamu açıkları Enflasyon Sermaye hareketleri Subat 2001 krizini 1994 krizinden ayıran tek nokta 2001 krizi çıktıgında uygulanmakta olan döviz kuruna dayalı istikrar programıdır. Çalısmada ilk olarak ARMA modelleri ve ardından ARCH-GARCH modelleri ile türevlerinden olusan modeller tanıtılmıstır. Uygulama bölümünde döviz mevduat, YTL mevduat, kredi kartı kullanım miktarı ve kredi hacimleri analiz edilerek yapılarına uygun kosullu ortalama ve kosullu varyans modelleri belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crisis and volatility in banking sector has been investigated.Financial crises of the 1990?s regarded as a result of economic policies started to operate after the 1980?s occured the Turkish economy faced with crises since the 1990. although 1994 and 2001 crises contains differences from each other basically, they have same causes in triggery factors. Some of these are: Public deficits nflation Capital account The most important difference between 2001 and 1994 crises may be regarded as the ?Disinflation and Economic Stability Program? which had been implemented since 2000. In this study, firstly ARMA and then ARCH-GARCH models together with their derivative models have been introduced. In application section, foreign currency account, spending of credit card, YTL currency account, amount of credit have been analyzed, conditional mean and conditional variance models appropriate to their structure has been determined.