Exploring volatility, structural breaks, and economic interactions in the turkish stock market
Türkı̇ye borsasında volatı̇lı̇te, yapısal kırılmalar ve ekonomı̇k etkı̇leşı̇mlerı̇n araştırılması
- Tez No: 948383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAD UL ISLAM KHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tez üç ampirik çalışmadan oluşmaktadır. Bölüm 2, 20 yıl boyunca (29 Nisan 2003 - 25 Nisan 2023) 27 Borsa İstanbul sektöründeki günlük verilerden elde edilen gün içi oynaklık ölçümlerini kullanarak döviz kuru oynaklığının sektörel hisse senedi oynaklığı üzerindeki etkisini incelemektedir. Geleneksel GARCH modellerini ve potansiyel olarak yanlı sonuçlar için toplu veri kullanımını eleştiriyorum. Bulgular önemli sektörel heterojenliklere işaret etmektedir: tüm sektörler döviz kuru oynaklığından olumlu etkilenmekte, ana metal sektörü en duyarlı sektör olurken, onu bankacılık ve ulaştırma sektörleri takip etmektedir. Buna karşılık, spor, yatırım ortaklığı ve inşaat sektörleri minimum duyarlılık göstermekte ve politika yapıcıların finansal piyasaları istikrara kavuşturmak için sektöre özgü stratejiler geliştirmesi gerektiğini vurgulamaktadır Bölüm 3, piyasa değerine göre en büyük yedi sektöre odaklanarak İstanbul hisse senedi piyasasındaki yapısal kırılmaları analiz etmektedir. Geleneksel kırılma noktası analizini getiri varyans kırılmalarını ihmal ettiği için eleştiriyorum ve 2004'ten 2023'e kadar hisse senedi getirileri ve TL/Dolar döviz kurundaki kırılma noktalarını belirlemek için supMZ testini kullanıyorum. Temel bulgular, özellikle 2006, 2008 ve 2018'deki büyük ekonomik olaylarla ilişkili yıllarda, sektörler arasında eşzamanlı kırılma noktaları olduğunu göstermektedir. Ayrıca, döviz kurunda sektörel hisse senedi fiyatlarından daha fazla kırılma noktası tespit edilmiş olup, bu durum muhtemelen dışsal olaylara maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Analiz, satın al ve elde tut stratejisinin, finans ve bankacılık sektörleri hariç, çoğu sektörde“gir ve çık”stratejisinden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Dördüncü bölüm makroekonomik bir bakış açısı benimseyerek hisse senedi piyasası ile finansal likidite ihtiyacı fonksiyonları (M1 ve M2) arasında Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) ve Granger nedensellik analizleri yoluyla bağlantı kurmaktadır. M1 ve M2 finansal likidite ihtiyaçlarının reel hisse senedi fiyatları, reel gelir, mevduat faiz oranları ve reel döviz kurları ile eşbütünleşik olduğunu bulmuştur. Reel hisse senedi fiyatlarından kaynaklanan servet etkisi finansal likidite ihtiyaçlarını önemli ölçüde etkilemekte, M1 sabit kalırken M2 hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalara daha duyarlı olmakta ve hisse senedi piyasasının uzun vadeli finansal likidite ihtiyaçlarının şekillenmesindeki rolünün ve Türkiye'deki para politikası uygulamalarının altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis comprises three empirical studies. Chapter 2 analyzes the impact of exchange rate volatility on sectoral stock volatility by utilizing intraday volatility measures derived from daily data across 27 Borsa Istanbul sectors over a period of 20 years (from April 29, 2003, to April 25, 2023). I critique traditional GARCH models and the application of aggregate data, which may lead to biased results. The findings demonstrate significant sectoral heterogeneities: all sectors are positively influenced by exchange rate volatility, with the basic metal sector being the most responsive, followed by banking and transportation. In contrast, the sports, investment trust, and construction sectors exhibit minimal sensitivity, underscoring the necessity for policymakers to devise sector-specific strategies aimed at stabilizing financial markets. Chapter 3 examines structural breaks in the Istanbul stock market, focusing on the seven largest sectors by market capitalization. I critique traditional breakpoint analysis for overlooking return variance breaks and employ the supMZ test to identify breakpoints in stock returns and the TL/Dollar exchange rate from 2004 to 2023. Key findings reveal simultaneous breakpoints across sectors, particularly in the years linked to major economic events in 2006, 2008, and 2018. Furthermore, more breakpoints were identified in the exchange rate than in sectoral stock prices, likely due to exposure to international events. The analysis indicates that the buy-and-hold strategy surpasses the“in and out”strategy across most sectors and the exchange rate, except for the financial and banking sectors. Chapter 4 takes a macroeconomic perspective, linking the stock market to financial liquidity needs functions (M1 and M2) through Autoregressive Distributed Lag (ARDL) and Granger causality analyses. It reveals that M1 and M2 financial liquidity needs are cointegrated with real stock prices, real income, deposit interest rates, and real exchange rates. The wealth effect from real stock prices significantly affects financial liquidity needs, with M2 being more responsive to stock price fluctuations while M1 remains stable, highlighting the stock market's role in shaping long-term financial liquidity needs and monetary policy implications in Turkey.