Türkiye'de enflasyon ve enflasyon belirsizliği'nin nedensellik analizi
Causality analysis of inflation and inflation uncertainty in Turkey
- Tez No: 209996
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Enflasyonun ekonomik dengeleri bozucu etkilerinin yanı sıra, enflasyonun kendi içinde yarattıgı enflasyon belirsizligi de önemli sorunlardan birisi olmustur. Bu çalısmanın temel amacı; yüksek enflasyon sonucu ortaya çıkan enflasyon belirsizliginin, enflasyonla nedensellik iliskisini zaman serisi verilerinden yararlanarak Türkiye Ekonomisi için test etmektir. Çalısmada, enflasyon ve enflasyon belirsizligi nedensellik iliskisi 1983:01-2007:07 dönemi ele alınarak Türkiye Ekonomisi için analiz edilmistir. VAR modeli kullanılarak enflasyon serisi elde edilmis ve ardından, enflasyon ve enflasyon belirsizligi arasındaki iliski Granger Nedensellik Analizi ve Toda-Yamamoto Nedensellik Analizi yardımıyla test edilmistir. Granger Nedensellik Analizi ile elde edilen sonuç; enflasyondan enflasyon belirsizligine dogru tek yönlü nedensellik iliskisine isaret etmekte yani; enflasyonun enflasyon belirsizligini arttırdıgı yönündeki Friedman-Ball hipotezi Türkiye Ekonomisi'nde desteklenmektedir. Toda-Yamamoto analizi ile elde edilen sonuç enflasyondan enflasyon belirsizligine ve enflasyon belirsizliginden enflasyona dogru çift yönlü nedensellik iliskisine isaret etmekte yani; Nas-Perry ve Fountas-Ioannidis-Karanasos'un çalısması Türkiye Ekonomisi'nde desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to demolishing effects of inflation for the economic balance, inflation uncertainty due to inflatiıon has became also one of the significant problems. The basic purpose of this paper is testing causality between inflation and inflation uncertainty for Turkish ecenomy by analysing the main structure of high inflation uncertainty caused by high inflation with the help of time series datas. The causality between inflation and inflation uncertainty for Turkısh Economy at the period of 1983:01-2007:07 is investigated in this paper. The inflation uncertainty data series are generated by using VAR models and then the relationship between inflation and inflation uncertainty is tested by using Granger Causality Test and Toda-Yamamoto Causality Test . Granger Causality Test indicated an unidirectional causality that is from inflation to inflation uncertainty. In other words, this results supports the Friedman-Ball hypothesis for the case of Turkish Economy. Toda- Yamamoto Causality Test refers a two-sided causality that is from inflation to inflation uncertainty and from inflation uncertainty to inflation. That is to say, this results support the Nas-Perry and Fountas-Ioannidis-Karanasos contentions about the case of Turkey.